Dlaczego i jak chronić włosy przed mrozem?

Zima jest jednym z cięższych okresów dla włosów. Bez odpowiedniej pielęgnacji i ochrony włosów minusowe temperatury mogą wyrządzić im wiele krzywdy. Mróz jest zdecydowanym wrogiem naszych czupryn, ale jest na niego sposób ;)
Jeszcze do niedawna nie zdawałam sobie do końca z tego sprawy z wagi tego problemu. Często lekceważyłam to, że temperatura jest lekko na minusie, że przecież „mam gdzieś niedaleko” i chodziłam bez czapki itd. Te czasy przeszły już dawno do przeszłości :)

Dlaczego chronić włosy przed mrozem?

Mróz ma bardzo, ale to bardzo negatywny wpływ nie tylko na strukturę włosów, ale przede wszystkim na cebulki włosowe. Należy zdać sobie sprawę, że gdy wychłodzimy głowę na mrozie, to skóra głowy przemarza. Tym samym uszkadza to cebulki, co może się skończyć nadmiernym wpadaniem włosów. Nie musi ono nastąpić od razu, tylko po kilku tygodniach. Włosy będą się osłabiały stopniowo i potem przy większych szarpnięciach będą lecieć jak jesienne liście z drzew. Gdy uszkodzimy w ten sposób cebulki włosów, to na 90% możemy się spodziewać wzmożonego wypadania wiosną. Dodatkowo na przełomie zimy/wiosny poprzez naturalny proces przesilenia, wypadanie włosów może się zwiększyć. To normalne, ale jak wkroczymy w ten okres z kilkumiesięcznym osłabieniem włosów przez mróz, wiatr, marznący deszcz i śnieg... to życzę powodzenia w odratowywaniu włosów :) Jeżeli jeszcze będzie co ratować.
Włos jest złożony aż w jednej czwartej z wody. Wiatr i mróz „odwadniają” włosy, poprzez co stają się suche, łamliwe, kruche, szorstkie, matowe, tracą życie i wypadają... Podobnie jak człowiek, gdy się odwodni to umiera.


Ja w czapeczce Jack Wolfskin Stormlock Rope Cap

Najgorsza w tym wszystkim jest ciągła zmiana temperatur, która następuje z dużą częstotliwością. Przykład. Wychodzimy z ciepłego domu na mróz z gołą głową. Włosy przeżywają szok termiczny. Ogrzewanie (kaloryfery, klimatyzacja) w domu dodatkowo wysuszają włosy, tracą one swoją naturalną wilgotność. Potem wychodząc na dwór sponsorujemy im jeszcze gorsze wysuszenie, czyli mróz. Potem wchodzimy np. do autobusu/samochodu, gdzie jest ciepło. Gdzie zazwyczaj jest ogrzewanie, czytaj: wysuszanie włosów ciepłem i kolejny szok termiczny. Następnie znowu wychodzimy na dwór, potem wchodzimy do sklepu, pracy, urzędu itd. gdzie znowu mamy sztuczne ciepło itd. Można by tu wymieniać w nieskończoność. Jeżeli na dworze jest np. -15°C, a wchodzimy do pomieszczenia, gdzie jest chociażby 20°C, to różnica wynosi aż 35 stopni. Jeżeli będziemy tak robić kilka razy w ciągu dnia, to włosy po takich przejściach, nie odpłacą nam się niczym dobrym. Zatem co zrobić aby uchronić włosy zimą?

Jak chronić włosy przed mrozem?

Najważniejsze: noś czapkę! Gdy byłam dzieckiem zawsze mnie wkurzało gderanie mamy, babć i innych członków rodziny „Załóż czapkę!”, „Załóż czapkę zobaczysz jak będziesz stara to...(coś tam coś tam)”. Też to znacie z dzieciństwa? :)
Czapka to błogosławieństwo nie tylko dla włosów, ale przede wszystkim dla zdrowia. I choć jest to takie oczywiste, to wiem, że wiele osób to lekceważy. Głowa jest mocno ukrwiona i ponoć tracimy przez nią około 60-70 % ciepła. Po za tym jeżeli opatulimy się grubą kurtką, szalikiem, butami, rękawiczkami i tylko głowa zostaje goła, to tylko ona narażona jest na zimno, dlatego właśnie ucieka przez nią dużo ciepła.


Moja zimowa wyprawa, oczywiście z włosami schowanymi pod czapką :)

A tu zimowy piknik, włosy oczywiście chronione przez czapkę :)

Wiem, że u niektórych z Was pojawia się myśl. Super, wszystko świetnie, ale co moją fryzurą? :) Ja tego problemu na szczęście nie mam, Bo nie modeluje włosów, związuje je w warkocz i chowam pod czapkę lub kurtkę, aby nie marzły i to jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli masz długie włosy to wybierz czapkę w którą da się schować całe włosy. Będą Ci za to wdzięczne :) Jeżeli nie masz takiej czapki, to zwiąż włosy i schowaj pod kurtkę lub załóż dodatkowo kaptur. Metoda jest dowolna, zależy jak Ci jest wygodniej. Jeżeli lakierujesz, tapirujesz i modelujesz włosy i nic Cię nie przekona, żeby chodzić w czapce? To rób tak dalej, tylko za kilka lat może nie być już czego tapirować :) Jedynym kompromisem jest tu porządny kaptur, ale nie zastąpi on czapki.


Bierzmy przykład z eskimoskich kobiet i chrońmy głowę przed mrozem ;) źródło zdjecia

Eskimoska dziewczyna udowadnia, że nakrycia głowy mogą być sexy :) źródło zdjęcia

Krążą mity, że noszenie czapki przetłuszcza włosy i dlatego nie warto jej nosić. Bzdura jakich mało. Co prawda noszenie czapki może nieco przyspieszyć przetłuszczanie włosów, sprawić, że będą bardziej przyklapnięte, ale na to też jest sposób. Przy wejściu do autobusu, samochodu czy jakiegoś pomieszczenia zdejmij czapkę. Nie ma sensu by głowa się grzała dodatkowo w czapce w miejscu, gdzie zimno jej nie zagraża. Niech skóra głowy złapie przez ten czas trochę powietrza.
Zatem jak wybrać dobrą czapkę? Kupując czapkę wybierz taką, która jest zrobiona z naturalnego tworzywa np. z dodatkiem owczej wełny. Gwarantuję, że skóra głowy będzie lepiej oddychać, włosy będą się mniej przetłuszczać i nie będą się elektryzować. Wiem co mówię, bo mam dwie czapki 50 % wełny :) Dobrze zainwestować także w czapkę turystyczną. Takie czapki są wykonane ze specjalnych wiatroszczelnych materiałów. Dzięki czemu głowa nie dość, że się nie poci to żaden wiatr i mróz nie jest nam straszny. Ja w tym roku kupiłam czapkę z mojej ulubionej firmy Jack Wollfskin - Stormlock Rope Cap. Dokładnie taką, polecam!


Czapka Jack Wolfskin Stormlock Rope Cap: żródło zdjęcia

Bardzo ważna w zimowej ochronie włosów jest zewnętrzna pielęgnacja. Zima to czas na porządne nawilżające maski, odżywki z duża ilością olei. Dobrze sprawdzi się tu aloes i pantenol. Należy pamiętać o olejowaniu włosów chociaż raz w tygodniu. Nałóż olej na włosy co najmniej na pół godziny i umyj włosy szamponem. Może być to sam olej lub wymieszany z dobrą maską nawilżającą. Zabiegi olejowania w dłuższym czasie uelastycznią włosy, natłuszczą je, nadadzą im dodatkową warstwę ochroną, ochronią przed nadmierną utratą wilgoci spowodowaną zmianą temperatur. Należy również pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów, wtedy „nawodnimy” wewnętrznie włosy i skórę.
W okresie zimowym możesz sobie pozwolić na częstsze stosowanie masek i odżywek z silikonami. To właśnie one budują na włosach powłokę, która zabezpieczy dodatkowo włosy przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Najważniejsze jest zabezpieczanie końców silikonowym serum. Należy je stosować po każdym myciu włosów. Można również wetrzeć małą kropelkę takiego serum w końcówki, przed każdorazowym wyjściem z domu.
Suszarka do włosów dodatkowo je przesusza i najlepiej byłoby z niej w ogóle zrezygnować. Ja niestety muszę jej używać. Myję włosy zawsze rano, bo lubię jak są świeże. Moje włosy samodzielnie schną 4-5 godzin, więc musiałabym myć je w środku nocy, żeby wyjść rano z domu :) Mycie na noc też nie jest dla mnie rozwiązaniem, bo musiałbym wcześnie wracać do domu i zrezygnować z całego życia, żeby umyć włosy bez suszenia. Też schłyby kilka godzin, a spanie w mokrych włosach je niszczy. Tak, więc resumując muszę suszyć włosy i basta. Należy pamiętać, żeby nie wychodzić na dwór z ledwo wysuszonymi włosami, które są jeszcze gorące, wtedy zmiana temperatur je zabije :) Trzeba dać im trochę czasu na ochłodzenie i odpoczynek. Należy pamiętać, żeby suszyć włosy maksymalnie średnim nawiewem suszarki, nie tym najgorętszym. Wtedy nie dojdzie do przesuszenia włosów. Lepiej jest również ustawić suszenie na mniejszą prędkość. Włosy co prawda będą się dłużej suszyć, ale silny powiew działa na ich niekorzyść. Czasami, gdy nie muszę wychodzić z domu to tylko lekko podsuszam włosy suszarką i daje im samym wyschnąć, po to, żeby odpoczęły.
Natomiast największą zgrozą jest wychodzenie na dwór w wilgotnych, a nie daj boże w mokrych włosach. Pomyśl, jak wygląda skuta lodem gałązka lub źdźbło trawy. Jeżeli ją ruszymy to  pęknie nie tylko lód, ale i ta gałązka/trawka. To samo może stać się mokrymi włosami na mrozie.
Na wiosnę dobrze jest podciąć podniszczone zimą końcówki włosów.

Galeria: 

Komentarze

Cześć Kokoszko;)Przyznaję się bez bicia;)Włosy modeluję,kręcę na lokówkę,tapiruję a na koniec psikam lakierem tak zwanym betonem;)Zimą czapki nie zakładam,ale porządny kaptur tak.Fryzura się w tedy tak nie burzy.Ale kto wie,może zacznę chodzić w czapeczce? Pozdrawiam Cię serdecznie;)

Dodaj komentarz

ACM (3) Alterra (2) Ampułka (8) Annabelle Minerals (1) anti aging (1) Anwen (9) Aptekarz (1) Aromaesti (1) Artego (12) Artykuł sponsorowany (10) Ava (2) B&V (1) Babuszka Agafii (9) Baikal Herbals (1) Banfi (1) Barwa (4) basiclab (1) Batiste (2) Bayer (1) beautycycle (1) Beauty Farm (1) Be Beauty (1) bez spłukiwania (6) Biały Jeleń (3) Bielenda (3) BIO (1) Bioetika (4) Biolaven (2) Bioselect (1) Biosilk (2) Biotter (1) Biovax (10) Body Farm (1) Cafe Mimi (6) Carin (1) Cece (1) Cera Plus Solution (2) Chantal (11) chelatowanie (3) Cien (2) Davines (1) Deba Biovital (1) Dermika (1) Dr Beta (2) Ecolab (9) Elfa Pharm (1) Elia (1) Equilibra (6) Eveline (2) Farmona (9) fitness (8) Fitokosmetik (14) Fitomed (4) Floraldix (1) Floresan (1) Floslek (1) Fox (1) Fratti (5) Gal (3) Garnier (2) Gliss Kur (1) GO Cranberry (1) Green Pharmacy (3) Green Style (1) Hairy Tale Cosmetics (2) Head&Shoulders (1) henna (22) Herbapol (1) Isana (4) Joanna (2) Kallos (5) Karelia Organica (3) Kemon (2) KFD Nutrition (1) Khadi (13) Koloryzacja (29) krem do włosów (3) Kruidvat Originals (1) Kulpol (2) La Luxe (1) Lappa Avocado (2) La Roche-Posay (6) LashVolution (2) Lass Naturals (4) Le Cafe de Beaute (3) Leśny Zielarz (1) Lidl (1) Loreal (2) Love2mix Organic (4) Lęk przed krwią (4) makijaż (3) Marion (9) Marrakesh (1) Maska do włosów (93) Mgiełka (9) Mila (9) Montibello (16) Mysterium (1) Mythos (2) Naked Hair Challenge (1) Nami (3) Natura Estonica (3) Natura Siberica (5) Natura Vita (2) Natur Vital (2) Nivea (6) Noble Health (1) NOVA (1) Nowa Kosmetyka (1) Nutrilite (1) Nymphes (1) ochrona UV (3) Odżywka do włosów (60) Oeparol (1) Olej (32) olejowanie (1) Olivaloe (2) Olivellenic Organics (2) Olive Way (1) Olivia Garden (4) OnlyBio (1) Organic Shop (1) Organicum (1) Organique (1) Orientana (6) Paul Mitchell (6) Peeling skalpu (13) PEH (3) Pharmaid (1) Pielęgnacja twarzy (56) Pilomax (3) Planeta Organica (13) Polin (1) Produkt niesilikonowy (84) Produkt silikonowy (77) Professional Line (1) Purito (1) Półprodukt (16) Płukanka (4) retinol (1) rzęsy (1) Salus (1) Satinique (1) Sattva (1) Seboradin (3) Selective Professional (1) Serum (3) Serum do włosów (24) Sesa (2) Smooth (1) Solfine (1) strzyżenie (14) Suchy szampon (6) Suplement diety (25) Sylveco (10) Szampon delikatny (47) Szampon oczyszczający (21) szczotka (6) Telewizja (2) TianDe (5) Tresemme (1) Trądzik (18) Twój Cel To (3) Urodziny (3) Urtekram (1) Vianek (2) Vichy (1) Vis Plantis (2) Vitapil (1) wakacje (20) Wcierka (29) WS Academy (1) Włosy Plus Solution (1) Yves Rocher (2) Ziaja (6) Zioła (2)