Od jakiegoś czasu ze wszystkich stron bombardowały mnie informacje o stosowaniu gliceryny na włosy, olejowaniu na glicerynę itd. :) Tak więc, Niedzielę dla włosów wykorzystałam na eksperyment z nałożeniem gliceryny pod olej. Padło na olej Khadi...
Po co gliceryna pod olej? Czyli zależność humektantów i emolientów w pielęgnacji włosów
Zacznijmy od tego czym są emolienty, a czym humektatnty. W tym przypadku emolientem był olej Khadi, a humektantem gliceryna.
Emoilenty to substancje tłuszczowe, które natłuszczają, nabłyszczają, wygładzają i dociążają włosy. Niwelują puszenie, uelastyczniają, chronią włosy przed zniszczeniami. Emoilenty ograniczają odparowywanie wody z włosów czy naskórka, tworząc na ich powierzchni niewidoczną powłokę ochronną, co daje pośrednie działanie nawilżające.
Humektanty natomiast to substancje, które wiążą cząsteczki wody z powietrza i zatrzymują ją w naskórku/włosach (dając bezpośrednie działanie nawilżające). Jednak stosowanie humektantów solo, paradoksalnie może powodować wysuszenie, a nie nawilżenie. Dlaczego tak się dzieje? Wyobraźmy sobie sytuację, że na włosy został zaaplikowany sam humektant. Znajdując się w bardzo suchym środowisku np. mocno ogrzewanym pomieszczeniu lub na ostrym słońcu, humektanty nie mają skąd pobierać wody, więc chłoną ją z włosów, powodując przesusz. :)
Natomiast jeżeli na humektant, zaaplikujemy emolient, to tworzy on warstwę ochronną, która ogranicza do minimum odparowywanie wody. Tym sposobem, łącząc humektenty z emoilenatmi stwarzamy włosom idealne warunki nawilżające. :)
Dobrze wziąć to pod uwagę przy zakupie masek/odżywek do włosów. Wybierajmy te, które zawierają zarówno emolienty jak i humektenty.
Gliceryna
Przykłady emolientów:
- tłuszcze roślinne czyli oleje, masła
- tłuszcze zwierzęce
- parafina
- silikony
- woski pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego tak jak wosk pszczeli, lanolina
- alkohole tłuszczowe zawarte w kosmetykach np. Cetearyl Alcohol, Cetrimonium Chloride, Cetyl Alcohol, Cocamidopropyl Betaine
Przykłady humektantów:
- Gliceryna
- Pantenol
- Mocznik
- Alantoina
- Żel lniany
- Kwasy; mlekowy, hialuronowy, salicylowy
- Sok lub żel z aloesu
- Miód
- Mleczko pszczele
- Aminokwasy, proteiny
- Witaminy A i E
- Glikole i mleczany
Olejowanie na glicerynę – Niedziela dla włosów
Najpierw spryskałam włosy lipową mgiełką Yves Rocher. Gliceryna ma dosyć gęstą, lekko tłustawą konsystencję, dlatego lepiej rozprowadza się ją na delikatnie zwilżonych niż zupełnie suchych włosach. Zaaplikowałam niewielką ilość gliceryny odpowiadającą pojemności łyżeczki od herbaty. Następnie nałożyłam olej Khadi (ok. łyżki stołowej). Zaplotłam włosy w warkocz i wyruszyłam na 10 km Bieg Niepodległości. :)
Kosmetyki, których użyłam
Po 4 godzinach, zmoczyłam włosy, dla zemulgowania oleju, na kilka minut nałożyłam balsam Planeta Organica Afryka Macadamia. Zmoczyłam włosy, umyłam je dwukrotnie szamponem Amla Khadi i jeszcze raz wsmarowałam ten sam balsamik. Spłukałam włosy i gotowe! ;)
Moje włosy po olejowaniu na glicerynę, po rozplecieniu z warkocza
Włosy są nawilżone, mięsiste, gładkie i miłe w dotyku. Jednak są trochę za bardzo dociążone, co spowodowało, że efekt nie jest do końca taki, jakbym chciała. Brakuje mi też blasku. Myślę, że będę częściej eksperymentować z gliceryną i olejami, aż osiągnę wymarzony efekt.
Za 30 gramową buteleczkę gliceryny zapłaciłam w aptece 2 zł. Tak więc jest to tani i prosty sposób na nawilżanie włosów.
Komentarze
Wysłane przez Klaudia She-wolf w 10.11.2014 Adres
Muszę spróbować gliceryny ;)
Muszę spróbować gliceryny ;) Dotychczas jako humektant przed olejowaniem używałam albo żel z aloesu albo pantenol ;)
Wysłane przez Czarna Kotka w 11.11.2014 Adres
Ja od 2 miesięcy olejuję na
Ja od 2 miesięcy olejuję na glicerynę :) tylko, że ja robie mgiełkę z gliceryny i na ta mgiełkę nakładam olej.
Ciekawy pomysł, wypróbuję. :)
Ciekawy pomysł, wypróbuję. :)
Dodaj komentarz