Już parę razy wspominałam o tym jak ważne są dla mnie witaminy z grupy B. Tak naprawdę jak ważne są dla każdego człowieka. To właśnie one są składnikami o fundamentalnym znaczeniu dla różnych funkcji życiowych organizmu. Witaminy z grupy B są niezbędnym elementem metabolizmu człowieka. Przede wszystkim wspomagają proces uwalniania energii z węglowodanów, tłuszczów i białek, które przyjmujemy z pokarmem. Najważniejszy z tego jest metabolizm węglowodanów, którego produktem końcowym jest glukoza, czyli podstawowe źródło energii. Bez tego procesu nasz organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Witaminy B są rozpuszczalne w wodzie, tak więc łatwo przyswajalne.
Wszystkie witaminy z grupy B pełnią funkcję koenzymów. Koenzymy to niebiałkowe składniki białek, które są potrzebne do ich aktywności. Warto również wspomnieć o tym, że witaminy B, wspierają funkcjonowanie czerwonych krwinek, które jak wiadomo mają ważne zadanie przenoszenia tlenu z płuc do pozostałych tkanek w ciele człowieka. Odpowiadają również za odpowiednie działanie układu nerwowego. Ich niedobór może prowadzić do np. obniżonego samopoczucia, osłabienie pamięci czy zaburzenia układu nerwowego. Niedobór tych witamin prowadzi do złej kondycji skóry i pogorszenia stanu włosów, może się objawiać ich nadmiernym wypadaniem i łamliwością. Dlatego witaminy z grupy B są tak ważne nie tylko dla zdrowia, ale i urody.
Najwięcej witamin B znajdziemy w chlebie, jajkach, płatkach śniadaniowych, mleku i produktach mlecznych, surowych drożdżach, ryżu, wątróbce oraz zielonych liściastych warzywach. Należy jednak zwrócić uwagę, że te są dosyć nietrwałe i zanikają poprzez gotowanie, pieczenie w wysokiej temperaturze produktów, które je zawierają. Negatywny wpływ na witaminy z żywności ma również ich przemysłowa produkcja.
Dlatego ja wspomagam się suplementacją w zakresie witamin z grupy B. Obecnie stosuję Biotebal 5, czyli witaminę B7 (biotynę) 5mg oraz Compositum Vitaminum B, czyli kompleks witamin B z firmy TEVA. Właśnie skończyłam opakowanie. Różne firmy farmaceutyczne produkują takie zestawy witamin B. Zazwyczaj różnią się ilościa miligramową witamin, bądź w jednych jest nieco mniej lub więcej witamin B. Trzeba patrzeć na opakowanie. Kompleks ten kosztował mnie ponad 3 zł za 50 tabletek w aptece. Zawiera witaminy:
B1 - 3 mg
B2 - 5 mg
B3 - 40 mg
B5 - 5 mg
B6 - 5 mg
Od dziś stosuję inny zestaw - B Complex Plus z firmy Nutrilite. Opakowanie zawiera 100 tabletek, stosuje się jedną dziennie. Ten suplement jest o wiele droższy, ale witaminy są pozyskiwane z naturalnej fermentacji drożdży. Suplement Nutrilite ma co prawda mniejsze stężenie witamin, ale jest ich większa ilość, poprzez naturalny wyciąg z drożdży myślę, że witaminy są lepiej przyswajalne. Już kiedyś brałam ten kompleks wraz ze skrzypem i pokrzywą, efekty były dla mnie bardzo zadowalające :) Zawartość witamin w B Complex Plus:
B1 - 1,2 mg
B2 - 1,2 mg
B3 - 6,6 mg
B5 - 5 mg
B6 - 1,2 mg
B9 - 150 µg
B12 - 1 µg
Compositum Vitaminum B TEVA i B Complex plus Nutrilite
Nie ma chyba w sprzedaży preparatu, który zawierałby wszystkie witaminy z grupy B, a tylko te podstawowe. Witamin tych jest bardzo dużo, poniżej rozpisałam poszczególnie ich działanie na cały organizm, skórę, włosy i zastosowanie w kosmetyce. Zapraszam do lektury ;)
Witamina B1 (tiamina)
Wspomaga metabolizm składników i układ nerwowy. Powoduje przyspieszenie gojenia się ran. Jej brak powoduje zaparcia (i zmiany skórne nimi wywołanymi), obrzęki, reakcje alergiczne. Ma wpływ na metabolizm tkanki tłuszczowej, pomaga w walce z cellulitem, czyrakami, łojotokiem i stanami zapalnymi skóry.
W kosmetykach najczęściej znajdziemy ją w produktach, które zawierają ekstrakty z drożdży i zarodków pszenicznych.
Witamina B2 (ryboflawina)
Wspomaga układ nerwowy. Jest odpowiedzialna za zdrowy wygląd skóry, błon śluzowych, oczu i otoczek korzeni nerwowych. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego pH skóry, wspomaga gojenie się ran, oraz prawidłowe funkcjonowanie skóry, błon śluzowych i nabłonka wszystkich organów. Niedobór powoduje pękanie i łuszczenie się warg, powstawanie zajadów, łojotok. Picie alkoholu, kawy, zażywanie środków antykoncepcyjnych prowadzi do jej redukcji. Stosuje się ją przy walce z trądzikiem, łojotokowym zapalaniem skóry. Opóźnia procesy powstawania zmarszczek, utrzymuje zdrowy koloryt skóry.
Witamina B3 (niacyna/wit.PP/kwas nikotynowy)
Odpowiada za zdrowy wygląd skóry, funkcjonowanie układu trawiennego i nerwowego. Wspomaga układ odpornościowy. Utrzymuje skórę w dobrej kondycji, reguluje jej złuszczanie, wpływa na gospodarkę wodną skóry oraz neutralizuje szkodliwe promieniowanie UV. Niedobór prowadzi do choroby zwanej pelagrą, w której występują zmiany skórne w postaci zaczerwienienia, obrzęku i pęcherzy na rękach, nogach i twarzy. Po ustąpieniu objawów choroby skóra staje się twarda, szorstka, łatwo pęka. Pomocny w walce z trądzikiem, stanami zapalnymi skóry. W kosmetyce najczęściej stosuje się ją odżywienia włosów, przy łupieżu i w preparatach na przebarwienia skóry.
Witamina B4 (cholina)
Usprawnia pracę mózgu, obniża poziom cholesterolu we krwi, bierze udział w metabolizmie, spala tłuszcz. Nadmiar tej witaminy może powodować wymioty i biegunkę.
Witamina B5 (kwas pantotenowy/pantenol/pantotenian wapnia)
Odpowiada za prawidłowy metabolizm, jest budulcem hormonów i enzymów. Wspomaga syntezę hemoglobiny, czyli transport tlenu do wszystkich tkanek organizmu. Przyśpiesza procesy gojenia mikro- i makrourazów skóry, wykazuje właściwości nawilżające, łagodzi blizny i poparzenia w tym słoneczne. Poprawia strukturę naskórka, przyśpiesza tworzenie melaniny, reguluje pracę gruczołów łojowych. Jest potrzebna do właściwego wzrostu paznokci i włosów. Doskonale przenika do włosów poprawiając ich stan i zmniejsza skłonność do rozdwajania, przesuszenia.
Witamina B6 (pirydoksycyna)
Reguluję ciśnienie krwi, pracę serca, mięśni. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wytwarzanie czerwonych krwinek, metabolizm aminokwasów oraz kondycję skóry. Niedobór sprzyja łojotokowemu zapaleniu twarzy i szyi. Wspomaga walkę z trądzikiem i cellulitem, stosowana przy cerach mieszanych i tłustych. Wpływa na kondycję włosów, zapobiega łysieniu. Opóźnia procesy starzenia, wpływając na syntezę kolagenu.
Witamina B7 (biotyna/wit.H)
Jest niezbędna do poprawnego metabolizmu oraz procesu wzrostu organizmu człowieka. Służy także do produkcji kwasów tłuszczowych, które służą nam do magazynowania energii potrzebnej do procesów życiowych. Wspomaga również produkcję przeciwciał i enzymów trawiennych i niektórych aminokwasów, które regulują procesy przemiany materii, stanowią barierę ochronną dla organizmu. Biotynę stosuje się przy leczeniu łysienia oraz przy stanach zapalnych skóry. Współdziała z witaminami: B5, B9, B12.
Więcej o biotynie napisałam w artykule o tabletkach Biotebal.
Witamina B8 (inozytol)
Odgrywa ważną rolę w rozwoju wielu komórek w szpiku kostnym. Dzięki niemu rosną nasze włosy, a niekiedy stosuje się go w celu zapobiegania łysieniu. Zapobiega odkładaniu się tłuszczu w narządach. Wpływa na dobre samopoczucie, sen, zmniejsza poziom stresu, lęku. Organizm nie jest w stanie sam jej wyprodukować. Dlatego jest rzadko stosowana w profilaktyce niektórych chorób np. nerwicy.
Witamina B9 (kwas foliowy)
Wspomaga podział komórkowy zachodzący w układzie nerwowym, komórkach krwi i tkankach krwionośnych. Bierze udział w metabolizmie aminokwasów i węglowodanów. Przyśpiesza proces regeneracji naskórka, redukuje skutki fotostarzenia, redukuje szkodliwe oddziaływania promieniowania UV. Zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego kobietom w pierwszym trymestrze ciąży, dla prawidłowego funkcjonowania płodu.
Witamina B10 (PABA/kwas para aminobenzoesowy/witamina H1)
Jej niedobór powoduje wypadanie włosów, wcześniejsze siwienie, poddenerwowanie. Witamina ta spowalnia procesy starzenia skóry i włosów, chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Pobudza bakterie jelitowe do produkcji kwasu foliowego.
Witamina B12 (cyjanokobalamina)
Wspomaga proces tworzenia ciałek krwi, wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, poprawia pamięć i uspokaja. Reguluję syntezę melaniny. Jej niedobór prowadzi do niedokrwistości, co powoduje że skóra staje się cienka, pergaminowa, blada.
Witamina B13 (kwas orotowy)
Potrzebna organizmowi w małych ilościach. Jej nadmiar może prowadzić do problemów z układem nerwowym. Oczyszcza krew, chroni wątrobę, oczyszcza ją z toksyn. Stosuje się ją przede wszystkim przy miażdżycy, niewydolności serca czy stwardnieniu rozsianym.
Witamina B15 (kwas pangamowy/wit.B17)
Wydłuża życie komórek, poprawia ukrwienie skóry, wspomaga detoksykację organizmu, oddychanie komórkowe, zapobiega tworzeniu się guzów nowotworowych. Pomocna w walce z trądzikiem i cellulitem. Ma działanie antyalergiczne. Jest silnym antyoksydantem.
Dodaj komentarz