Tak więc o co chodzi z tym olejem palmowym? Olej palmowy jest używany do produkcji kosmetyków, żywności i biopaliw. Pozyskiwanie tego surowca wiąże się z wyniszczaniem lasów tropikalnych w Malezji i Indonezji. Lasy są tam najpierw wypalane i karczowane, a w ich miejscu powstają plantacje palm olejowych. Popyt na olej palmowy stale rośnie, a tylko 10 % tego surowca pochodzi z legalnych źródeł i ma certyfikat.
Nie chcę wygłaszać tu nawiedzonych „eko przemówień”, ponieważ nie tylko pozyskiwanie oleju palmowego wyniszcza nasza planetę, a ja sama nie zbawię całego świata... Jednak ten proceder niesie za sobą fatalne skutki. Kurde nie można udawać, że tematu nie ma i na wszystko przymykać oko, bo „mnie to nie dotyczy”. Zwłaszcza, że olej palmowy nie jest czymś, bez czego nie możemy żyć! Firmy wykorzystują go ponieważ jego pozyskiwanie jest bardzo tanie. Wszystko jak zwykle rozgrywa się o pieniądze...
Tragedia ludzi
Do tej pory w lasach tropikalnych żyją plemiona z wielowiekowymi tradycjami. Poprzez wycinkę ludzie Ci są zmuszeni do opuszczenia swojego domu jakim jest las. Przy takich „eksmisjach” nikt nie zbacza na poszanowanie podstawowych praw człowieka.
Tragedia zwierząt
Lasy tropikalne to dom dla orangutanów, które podczas karczowania lasów są zabijane lub po prostu płoną. Nie chodzi tylko o orangutany, ale tysiące innych gatunków zwierząt i roślin, które giną...
Tragedia całej planety
Podłoża wykarczowanych lasów wydzielają olbrzymie ilości dwutlenku węgla. Na ten moment Indonezja, zaraz po USA i Chinach emituje najwięcej CO2.
O problemie związanym z pozyskiwaniem oleju palmowego dowiedziałam się zaledwie kilka dni temu. Wyniszczanie przyrody, nawet na małą skalę zawsze bardzo mnie smuci. Złoszczę się, gdy widzę zaśmiecony las lub wypalanie łąk, a karczowanie lasów tropikalnych to problem globalny.
Przejrzałam kosmetyki, których używam i żaden z nich nie ma oleju palmowego, który kryje się pod nazwami: Elaeis Guineensis (Palm) Oil, Elaeis Guineensis lub po prostu Palm Oil. Na pewno nie będę kupować kosmetyków z olejem palmowym. Gorzej jest z produktami spożywczymi, ponieważ olej palmowy może być zatajony pod nazwami: olej roślinny, tłuszcz roślinny, tłuszcz roślinny utwardzany. Tak więc nie wiadomo, jaki olej został użyty...
Więcej konkretnych informacji znajdziecie w artykułach:
Które koncerny przyczyniają się do wymierania orangutanów?
Większość nabywców oleju palmowego w Europie przyczynia się do wycinania lasów tropikalnych
Wysoka cena za olej palmowy
Zapraszam też do obejrzenia filmików, pokazujących problem:
Komentarze
Wysłane przez agata w 28.04.2014 Adres
Bardzo ciekawy i przejmujący
Bardzo ciekawy i przejmujący artykuł.
Wysłane przez Ania w 05.07.2015 Adres
Super, że poruszyłaś ten
Super, że poruszyłaś ten temat, szkoda, że wielu ludzi nie chce zrezygnować z o.palmowego, bo tak wygodnie :( Nie ważne, że z powodu tego oleju jest niszczone jedno z najwspanialszych ognisk bioróżnorodności... Od siebie dodam, że bardzo popularny w szamponach i płynach do ciała SLS (Sodium Lauryl Sulphate) to także olej palmowy.
Przykra sprawa, ale całego
Przykra sprawa, ale całego świata się nie da uratować... :( Możemy mieć tylko wpływ na swoje własne decyzje...
Wysłane przez sinin w 16.06.2016 Adres
Cóż, prawo dżungli,
Cóż, prawo dżungli, silniejszy wygrywa. A tak się składa że to człowiek jest najsilniejszy.
I od razu mówię że nie chodzi mi o solo z niedźwiedziem na gołe łapy. My, ludzie jako najmądrzejsi potrafimy w walce wykorzystać różne przedmioty, które dają nam przewagę. Gdyby sarna była tak mądra jak człowiek, pewnie sama by korzystała z broni. Ole.
Wysłane przez Jola w 02.10.2018 Adres
Ja świata nie zbawie ale mam
Ja świata nie zbawie ale mam cos takiego co się nazywa sumienie. Moje sumienie nie pozwala mi na czerpanie korzyści z nieszczęścia i tragedii innych. Dziękuję za artykuł ktory mnie uświadomił.
No niestety ani ja ani Ty,
No niestety ani ja ani Ty, ani żadna pojedyncza jednostka świata nie zbawi... Ale zawwsze można chociaż próbować coś robi, zaczynając chociaż od siebie.
Dodaj komentarz