Balsam Babuszki kupiłam przy okazji targów Ekologia-Natura-Człowiek, które odbyły się w Kielcach w październiku. Miałam już kiedyś szampon od Babuszki Agafii, z którego byłam zadowolona oraz maskę drożdżową. Teraz testuję wcierkę z tej firmy oraz właśnie ten balsam, o którym chcę powiedzieć więcej słów. W kosmetykach Babuszki Agafii zachwyca mnie przede wszystkim bogactwo najróżniejszych ekstraktów i ziół, o których istnieniu nie mam czasem pojęcia :)
Opinia Kokoszki:
Nad składem można się zachwycać bez końca :) W pierwszej kolejności mamy mrożoną wodę strukturyzowaną. Zaczęłam się zastanawiać czemu ta woda ma być taka wyjątkowa i znalazłam bardzo fajny artykuł na ten temat, który odpowiedział mi na to pytanie. Zacytuję fragment: „Strukturyzujmy wodę przeznaczoną do higieny — oczyszcza skórę skuteczniej niźli zwykła woda. Ostatnie „doświadczenia przeprowadzone przez naukowców" pokazują wyraźnie jej doskonały wpływ na organizm. W doświadczeniach tych przebadano wodę pozostałą w wannie po dokonaniu ablucji przez partycypanta. W wodzie zwykłej odnaleziono znacznie mniej zanieczyszczeń niźli w wodzie uprzednio zamrożonej. Wynika stąd prosty wniosek — organizm pozbywa się toksyn kiedy jest kąpany w wodzie strukturyzowanej, a wchłania zabójcze toksyny ze zwykłej wody. Nie powinno nas zatem dziwić, że nawet nasze ubrania wyprane w wodzie strukturyzowanej lepiej wyglądają i dłużej się noszą.” Zachęcam do przeczytania całego artykułu, który jest poświęcony wodzie, jest naprawdę ciekawy.
Po za strukturyzowaną wodą mamy kompleks z siedemnastu syberyjskich, których działanie rozpisane jest na dole w analizie składu. Oprócz tego w składzie mamy ekstrakt z jałowca, który poprawia ukrwienie skóry, stymuluje przez to wzrost i wnikanie substancji w skórę, działa normalizująco i tonizująco na skalp. Zaraz po jałowcu w balsamie znajduje się mumio, jest to balsam mineralno organiczny wydobywany w górach, są to naloty skalne, ukryte w szczelinach gór i głęboko w jaskiniach. Mumio to żywica, która zawiera niezliczone ilości mikro i makro elementów, świetnie sprawdza się w walce z wypadaniem włosów. Stosowałam przez dłuższy czas samo mumio w tabletkach jako wcierkę i wypadnie faktycznie się zmniejszyło. Tabletki miesza się w odpowiednich proporcjach z wodą i wciera się w skórę głowy. Jedyny minus tego górskiego cudeńka to taki, że śmierdzi niemiłosiernie. Jestem odporna na zapachy, ale mumio to przesada :) Na szczęście w balsamie nie czuć jego woni.
Mumio w tabletkach
Następnie w składzie mamy tarczycę bajkalską, w Polsce znaną pod nazwą różeniec górski lub złoty korzeń. W naszym kraju ta roślina występuje tylko i wyłącznie w Sudetach i Karpatach w Parkach Narodowych. Dawne ludy Syberii, Chin oraz Azji południowo-środkowej uważały różeniec górski za ważną roślinę leczniczą. Rosyjscy uczeni potwierdzili jego uzdrawiające własności, podobne do żeń-szenia.
Oprócz tych wszystkich naturalnych dobroci, w składzie mamy trochę konserwantów i substancji nawilżających.
Specjalny balsam ziołowy przeciw wypadaniu włosów receptury Babuszki Agafii
Ciężko mi powiedzieć czy balsam działa na wypadanie włosów. Miałam jesienią lekki kryzys jeżeli chodzi o wypadanie, do tego doszły małe problemy hormonalne, które też niestety odbiły się na włosach. Teraz problem z wypadaniem się zmniejszył, ale raczej nie dzięki temu balsamowi, a odpowiedniej suplementacji i lepszym odżywianiu. Balsam Babuszki Agafii stosuję raz w tygodniu przed myciem. Wcieram go w zmoczoną skórę głowy i włosy na kilka minut, myję włosy szamponem i nakładam inną odżywkę lub maskę. Nie stosuję balsamu na umyte włosy jak zaleca producent, ponieważ pomimo dużej ilości ziół, bardzo obciąża i przetłuszcza moje włosy po takim zastosowaniu. Natomiast nałożony przed myciem sprawia, że włosy są miłe w dotyku i błyszczą się. Niestety i tak szybiej się przetłuszczają, nawet po zmyciu balsamu szamponem. To zdecydowany minus tego produktu... Jednosześnie nakładając go na skórę głowy mam wrażanie jakbym wcierała szampon, to miłe uczucie, takiego jakby dodatkowego mycia. Być może to zasługa mydlnicy lekarskiej znanej z właściwości myjących.
Balsam nie jest zbyt wydajny, po miesiącu używania (raz w tygodniu), nie ma już pół butelki. Cena to około 17 zł za 350 ml, można go kupić w sklepach internetowych. Konsystencja jest średnio gęsta, a zapach dosyć dziwny i specyficzny. Dla osób z wrażliwym nosem może być zbyt mocny, mnie osobiście nie przeszkadza.
Czy poleciłabym ten balsam? Ciężko powiedzieć, na pewno nie kupię go ponownie. Nie ma po nim efektu wow i przyśpiesza przetłuszczanie, choć wierzę, że ziółka w nim zawarte służą mojej skórze głowy.
Opis producenta:
Specjalny balsam ziołowy Agafii przeciwko wypadaniu i łamliwości włosów, oparty na wodzie strukturyzowanej, wyciągu z 17 syberyjskich ziół, czerwonego jałowca i tarczycy bajkalskiej, z dodatkiem mumio.
Delikatnie pielęgnuje, wzmacnia i odżywia włosy, regeneruje i stymuluje wzrost. Nie zawiera SLS, parabenów, silikonów, PEG i produktów ropopodobnych.
Aqua nivalis
Aqua nivalis - mrożona woda strukturyzowana.
Siberian Water Complex®
Rhododendron dauricum, Inula Helenium, Atragene Sibirica, Helichrysum Arenarium, Solidago Dahurica, Erodium cicitarium, Pedicularis uralensis, Rubus saxatillis, Urtica Dioica, Saponaria Officinalis, Chamomilla Recutita, Silene Jenisseensis, Rhodiola Rosea, Artemisia Mongolica, Scutellaria Baicalensis, Polygonatum odoratum, Lamium album.
Rhododendron dauricum
Różanecznik dahurski (Rhododendron dauricum) - działanie oczyszczające i rozjaśniające przebarwienia skórne.
Inula helenium
Oman wielki (Inula helenium) - działa antyseptycznie i przeciwbakteryjnie.
Atragene sibirica
Powojnik syberyjski (Atragene sibirica) - reguluje i poprawia ukrwienie skóry.
Helichrysum Arenarium
Kocanka piaskowa (Helichrysum Arenarium) - zawiera aktywne biologicznie substancje, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, delikatnie oczyszcza i pielęgnuje skórę.
Solidago dahurica
Nawłoć dahurska (Solidago dahurica) - działa przeciwświądowo i antybakteryjnie.
Erodium cicitarium
Iglica pospolita (Erodium cicitarium) - działa antybakteryjnie, hemostatycznie i ściągająco, bogata w garbniki, sole mineralne, witaminy A i C.
Pedicularis uralensis
Gnidosz uralski (Pedicularis uralensis) - łagodzi podrażnienia skóry.
Rubus saxatillis
Malina kamionka (Rubus saxatillis) - posiada właściwości nawilżające, odżywcze i przeciwzapalne. Zawiera witaminy A, C, H i wit. grupy B.
Urtica Dioica
Pokrzywa zwyczajna (Urtica Dioica/ Urtica Dioica Extract) - wzmacnia włosy, przeciwdziała ich przetłuszczaniu i wypadaniu, zapobiega łupieżowi.
Saponaria Officinalis
Mydlnica lekarska (Saponaria Officinalis) - zawiera naturalne saponiny, środki pieniące, które miękko i delikatnie oczyszczają skórę i włosy.
Chamomilla Recutita
Rumianek pospolity (Chamomilla Recutita) - działanie przeciwzapalne, kojące i odżywcze.
Silene Jenisseensis
Lepnica jenisejska (Silene Jenisseensis) - zawiera naturalne substancje pieniące, delikatnie oczyszcza i pielęgnuje.
Rhodiola Rosea
Różeniec górski (Rhodiola Rosea) - wygładza, oczyszcza i dezynfekuje skórę; chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, spowalnia procesy starzenia się skóry.
Artemisia Mongolica
Bylica mongolska (Artemisia Mongolica) - działa przeciwzapalnie, usuwa świąd, przyspiesza gojenie ran.
Scutellaria Baicalensis
Tarczyca bajkalska (Scutellaria Baicalensis) - działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, antyoksydacyjnie.
Polygonatum odoratum
Kokoryczka wonna (Polygonatum odoratum) - działa przeciwzapalnie, odżywczo i ściągająco, przyspiesza gojenie ran i obrzęków.
Lamium album
Jasnota biała (Lamium album) - działa przeciwzapalnie i regenerująco.
Cetrimonium Chloride
Cetrimonium Chloride - konserwant lekko emulgujący,działa tez antystatycznie i przeciwdziała rozwojowi organizmów bakteryjnych.
Cetearyl Alcohol
Cetearyl Alcohol - emolient, wygładzacz i zmiękczacz.
Ceteareth-20
Ceteareth-20 - emulgator.
Juniperus Communis Fruit Extract
Juniperus Communis Fruit Extract - ekstrakt z owoców jałowca pospolitego, reguluje wytwarzanie sebum, stosowany w kosmetykach do cer tłustych, ogranicza przetłuszczanie, tonizuje, wzmacnia cebulki włosowe i pomaga w walce z łupieżem.
Montan Wax
Montan Wax - mumio.
Scutellaria Baicalensis Root Extract
Scutellaria Baicalensis Root Extract - ekstrakt z tarczycy bajkalskiej inaczej różeniec górski. Jego działanie jest wykorzystywane w kosmetyce do walki z wolnymi rodnikami, ochrony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i opóźnienia procesów starzenia się. Jest on stosowany również w walce z wypadaniem włosów.
Panthenol
Panthenol - wit.B5/pantenol, łagodzi, nawilża. Dobry do ukojenia skóry po opalaniu.
Guar Gum
Guar Gum - Cyamopsis Tetragonoloba Gum - guma guar, pozyskiwana z nasion, wpływa na konsystencję kosmetyków. Stosowana jako zagęstnik i stabilizator emulsji. Ułatwia rozczesywanie włosów.
Citric Acid
Citric Acid - kwas cytrynowy, naturalny konserwant, regulator pH.
parfum
parfum - zapach.
Kathon
Kathon - konserwant.
Komentarze
Wysłane przez Miśkalina w 16.08.2016 Adres
Pamiętam, że miałam ten
Pamiętam, że miałam ten balsam i nie odpowiadał mi jego zapach, więc poszedł w odstawkę już po dwóch, czy trzech użyciach. Za to moim hitem jest balsam staroałtajski, ten dokładnie: http://naturabazar.pl/Agafii-Staroaltajska-maska-balsam-do-wlosow-300ml-...
Jeśli nie miałaś okazji używać, to polecam. :) Nie obciąża włosów, ma konsystencję budyniu, więc jest w miarę wydajny. Cudo. ♥
Wysłane przez Kura na patyku w 31.08.2016 Adres
Używałam szamponu razem z
Używałam szamponu razem z maską https://naturabazar.pl/Agafii-Maska-do-wlosow-drozdzowa-porost-wlosow-30... dla mnie to duet idealny. Najlepsze rosyjskie kosmetyki :) Warto wypróbować, jak ktos nie mial okazji. :)
Dodaj komentarz