Henna hennie nierówna - jaką hennę wybrać? Czym się kierować przy zakupie henny do włosów? Czego unikać w hennie?

Do dzisiejszego postu zainspirowały mnie zdjęcia, które wysłała mi moja znajoma Kasia. Podobnie jak ja, od niedawna zaczęła przygodę z henną. Myślę, że miałyśmy taką samą motywację do rzucenia chemicznych farb - mniej chemii na głowie i włosach!

Tak więc czym się kierować przy zakupie henny? Pomijam tu kwestię koloru jaki chcemy uzyskać. To sprawa bardzo indywidualna. Właściwy dobór koloru henny zależy od koloru wyjściowego włosów, tego czy są farbowane czy nie itd.
Kupując hennę trzeba mieć pewność, że jej składniki są w stu procentach naturalne, że jest to farba czysto ziołowa, bez dodatku konserwantów, sztucznych barwników, ulepszaczy chemicznych itd. Spojrzeć po prostu na skład. Farbowanie włosów henną z chemicznymi dodatkami uważam za bezsensowne. Po co się męczyć kilka godzin z henną skoro i tak kładziemy na włosy chemię? Lepiej sobie odpuścić i położyć normalną farbę...


Henna Black Rose

Dlaczego o tym piszę? Wymieniałyśmy się z Kasią doświadczeniami na temat farbowania henną. Kasia nie mieszka w Polsce i nie ma u niej dostępu np. do henn Khadi... Tak, więc eksperymentowała z jakimiś innymi hennami. Po pierwszej o nazwie Bleck Rose jej włosy bardzo szybko i mocno się zafarbowały na czarno. Nic dziwnego, w jej składzie znajduje się między innymi PPD czyli Parafenylenodiamina. Jest to najbardziej intensywny i trwały czarny barwnik używany między innymi do barwienia tkanin. Jest składnikiem wielu ciemnych farb do włosów i jak się okazuje niektórych „henn”... PPD jest bardzo mocnym barwnikiem, który może uczulać, podrażniać i potęgować wypadnie włosów. Nie każda osoba tak na niego zareaguje, ale jest spore prawdopodobieństwo. Według norm Unii Europejskiej farby do włosów nie mogą zawierać więcej niż 6% PDD. Jest to granica bezpiecznej dawki. Tylko spójrzmy na to, że henna Black Rose nie pochodzi z UE... Kasi co prawda nie zaszkodziła, ale generalnie chodzi mi o to, że takie „przypadkowe henny”, które nie są naturalnymi hennami, mogą nam przysporzyć sporo kłopotu. PDD może się także ukrywać pod nazwami: p-fenylenodiamina, paraphenylenediamine, 4-fenylenodiamina, fenylenodiamina, p-diaminobenzen, 4-aminoaniline, 1,4-benzenodiamina, 1,4-diaminobenzen.

Druga henna jaką Kasia testowała to turecka henna Eeagle`s Black Henna. Efekty farbowania mówią  same za siebie.


Włosy Kasi po hennie Eagle`s Black Henna

Włosy Kasi po hennie Eagle`s Black Henna. Tutaj widać przesuszenie "pohennowe". Przesuszenie włosów może się zrobić też po naturalnych hennach. Długo trzymane na włosach zioła to powodują. Przy kolejnym myciu powinno się użyć maski nawilżającej i włosy wracają do normy

Zobacz też: Prosty sposób na przesusz po hennie

Odrost nie pofarbował się na czarno tylko rudo... Stało się tak zapewne dlatego, że farba ta ma w składzie tylko ziele lawsonii (hennę), z której uzyskuje się czerwono-pomarańczowy barwnik. Ta cała Eeagle`s Black Henna nie ma w składzie innych ziół, które sprawią, że kolor wyjdzie czarny np. indygo, amla. Na przykład czarna Khadi zwiera właśnie te trzy zioła: indygo, lawosnię czyli hennę i amlę. Z tego co się dowiedziałam od Kasi, to ta henna Eagle`s ma jeszcze dodatkowo jakieś olejki eteryczne, co uważam za kompletnie niepotrzebne... Ponieważ podobnie jak oleje, mogą one zaburzyć proces farbowania. Co do składu tej farby to udało mi się znaleźć na jednym z zagranicznych sklepów internetowych coś takiego:
Herbal Henna Powder, Barium Peroxide, Para Phenylene Diamine Citric Acid, Magnesium Carbonate.
Nie wiem ile prawdy w tym składzie, ale nie trzeba być znawcą, żeby ocenić, że nie jest to naturalna ziołowa henna...


Henna Eagle`s Black Henna

Poniżej zamieszczam naturalne składniki - zioła, które mogą się znajdować w różnych mieszankach hennowych. Oprócz nich, naturalne henny nie powinny zawierać nic innego :) Ja obecnie używam henn Khadi. Czy polecacie jeszcze jakieś inne stuprocentowo naturalne henny? Jeżeli tak to napiszcie w komentarzach nazwy :)

Skład: 

Indigofera Tinctoria (Indigo)

Indigofera Tinctoria (Indigo) - liście Indygowca barwierskiego. Uzyskuje się nich czarny barwnik z niebieskim połyskiem (indygo). Ma działanie wygładzające, nabłyszczające i pogrubiające włosy.

Lawsonia Inermis (Henna)

Lawsonia Inermis (Henna) - liście Lawsonii bezbronnej. Uzyskuje się z niej czerwonawo - pomarańczową substancję barwiącą (lawson). Ma działanie wygładzające, nabłyszczające i pogrubiające włosy. Kondycjonuje skalp, wzmacnia cebulki włosowe.

Emblica Officinalis (Amla)

Emblica Officinalis (Amla) - ekstrakt z indyjskiego agrestu, dodany do mieszanki hennowej ochładza odcień brązu spowodowany przez np. Lawsonia Inermis (Henna). Dodatkowo odżywia włosy i skórę głowy oraz zapobiega przedwczesnemu siwieniu. Nadaje włosom blask, wzmacnia, ochrania przed infekcjami skóry, usuwa łupież, przyśpiesza wzrost, zapobiega wypadaniu.

Eclipta Alba (Bhringaraj)

Eclipta Alba (Bhringaraj) - z rośliny tej pozyskuje się ciemny, czarny barwnik. Przyśpiesza przyrost włosów, odżywia je i hamuje wypadanie.

Bacopa Monniera (Brahmi)

Bacopa Monniera (Brahmi) - to zioło stosowane na wypadanie włosów i wszelkie problemy skórne. Ma dobry wpływ na układ nerwowy.

Acacia Concinna (Shikakai)

Acacia Concinna (Shikakai) - ekstrakt z orzechów Shikaki. Ma działanie przeciwłupieżowe, wzmacnia cebulki włosowe i włosy, nadając im połysku, pobudza do wzrostu. Oczyszcza włosy, nie naruszając warstwy lipidowej włosów. Jest stosowany jako środek myjący przez indyjskie kobiety.

Terminalia Chebula (Harad)

Terminalia Chebula (Harad) - Migdałecznik chebułowiec, znany również jako harde (hindi), haritaki lub abhaya. Łagodzi stany zapalne skóry, odżywia.

Jatpropha Glandulifera (Jatropha)

Jatpropha Glandulifera (Jatropha) - wzmacnia efekt farbowania innych barwników, zwłaszcza tych czerwonych, rudych, miedzianych.

Azadirachta Indica (Neem)

Azadirachta Indica (Neem) -  ekstrakt z owoców miodli indyjskiej, działa przeciwłupieżowo, zapobiega wypadaniu włosów oraz przedwczesnemu siwieniu. Ponadto ma działanie antysceptyczne, tonizujące i przeciwgrzybicze. Stosowana przy leczeniu wyprysków i chorób skórnych.

Terminalia Bellirica Roxb (Vibhitaki)

Terminalia Bellirica Roxb (Vibhitaki) - zioło stosowane w walce z przedwczesnym siwieniem włosów.

Cassia Obovata Leaves

- Cassia Obovata Leaves (senna), zioło które nie barwi włosów, tylko nadaje im złoty poblask/poświatę. Białe i blond włosy może "barwić" na złoto/miodowo. Może rozświetlić włosy co daje optyczny efekt rozjaśnienia włosów lub ocieplenia koloru w przypadku ciemnych włosów. Ma mocne działanie odżywiające i kondycjonujące zarówno dla skóry głowy jak i włosów. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo dzięki zawartości antrachinony i kwasu chryzofanowego.

Galeria: 

Komentarze

Od dłuższego czasu zastanawiałam się nad przejściem z chemicznego farbowania na hennę. Przeczytałam wszystkie Twoje posty dotyczące naturalnego farbowania. :) Zamówiłam właśnie czarną Khadi ,ale przez długi czas farbowałam włosy chemicznie na czarno , od ostatniego farbowania minął miesiąc i odrosty są już bardzo zauważalne. Zastanawiam się czy po takim czasie mogę już zafarbować włosy henną ?
Pozdrawiam.

Czlowiek uczy sie cale zycie :) ale niech ten artykul bedzie sciagawka dla poczatkujacych wlosomaniaczek i przestroga dla tych co z gory zakladaja ze henna to musi byc naturalna :) ps. Ja tak wlasnie myslalam :( Dzieki Gosiu, twoj blog zainspirowal mnie do dbania o wlosy :) wystarczyly drobne zmiany a wlosy odwdzieczyly sie blaskiem i buszem baby hair!

Obrazek użytkownika gorzkakokoszka
Wysłane przez gorzkakokoszka w 10.05.2014

Bardzo mnie to cieszy Kasiu :) Napisałam tego posta z myślą o takich osobach :) Ja też popełniłam pare błędów w trakcie farbowań henną. Utelniałam indygo, a ponoć się nie powinno. Dodałam cytrynę do czarnej Khadi, a spotkałam się z opiniami, że nie powinno sie dodawać cytryny do mieszanek gdzie jest indygo (czarna Khadi ma). Myślałam, że tylko do czystego indygo nie powinno się dodować cytryny. Hennowanie trzeba wykonywać metodą prób i błędów... Na szczęście naturalna henna nie niszczy włosow, tak więc można eksperymenotwać ;)

Też używałam Khadi (ciemny brąz), dziś po raz pierwszy wypróbowałam polską hennę Venita, też w 100 proc. naturalnej. Postanowiłam zaryzykować, bo jest o połowę tańsza. Miałam już spore siwe odrosty, więc najpierw użyłam czystej rudej henny (tak zaleca na opakowaniu i producent Khadi, i Venity), a dopiero potem położyłam kolor (czarna czekolada). Różnicy nie widzę, może u mnie Venita wyszła trochę ciemniejsza.

Używałam wczesniej szamponów CastingCremeGloss w kolorze 525 i jak się zmywał to wychodziły czerwone. Naturalne mam ciemny brąz i chciałam rozjaśnić ale w stronę miedzianego a nie czerwonego. Teraz użyłam Henny&Indigo Venity 100% Natural 4.0 Brąz i są zbyt ciemne. Troche się boję że jak użyję Venita Orzechowy Brąz 4.34 to będę mieć kolor skorupki orzecha włoskiego czyli brąz jasniejszy ale bez refleksów miedzi. Zawiera Senna&Cassia. Po samej hennie obawiam się że wyjdą czerwonawe. Kasztanowego Brązu (Rubia&Henna&Indigo) tez sie boje ze mi jeszcze przyciemni. POMOCY !!!

Od lat farbuję Jasnym brązem , farbami . Ja od lat mam już siwe włosy i zupełnie nie wiem jak zacząć aby uzyskać zimny jasny brąz henną

Dodaj komentarz

ACM (3) Alterra (2) Ampułka (8) Annabelle Minerals (1) anti aging (1) Anwen (9) Aptekarz (1) Aromaesti (1) Artego (12) Artykuł sponsorowany (10) Ava (2) B&V (1) Babuszka Agafii (9) Baikal Herbals (1) Banfi (1) Barwa (4) basiclab (1) Batiste (2) Bayer (1) beautycycle (1) Beauty Farm (1) Be Beauty (1) bez spłukiwania (6) Biały Jeleń (3) Bielenda (3) BIO (1) Bioetika (4) Biolaven (2) Bioselect (1) Biosilk (2) Biotter (1) Biovax (10) Body Farm (1) Cafe Mimi (6) Carin (1) Cece (1) Cera Plus Solution (2) Chantal (11) chelatowanie (3) Cien (2) Davines (1) Deba Biovital (1) Dermika (1) Dr Beta (2) Ecolab (9) Elfa Pharm (1) Elia (1) Equilibra (6) Eveline (2) Farmona (9) fitness (8) Fitokosmetik (14) Fitomed (4) Floraldix (1) Floresan (1) Floslek (1) Fox (1) Fratti (5) Gal (3) Garnier (2) Gliss Kur (1) GO Cranberry (1) Green Pharmacy (3) Green Style (1) Hairy Tale Cosmetics (2) Head&Shoulders (1) henna (22) Herbapol (1) Isana (4) Joanna (2) Kallos (5) Karelia Organica (3) Kemon (2) KFD Nutrition (1) Khadi (13) Koloryzacja (29) krem do włosów (3) Kruidvat Originals (1) Kulpol (2) La Luxe (1) Lappa Avocado (2) La Roche-Posay (6) LashVolution (2) Lass Naturals (4) Le Cafe de Beaute (3) Leśny Zielarz (1) Lidl (1) Loreal (2) Love2mix Organic (4) Lęk przed krwią (4) makijaż (3) Marion (9) Marrakesh (1) Maska do włosów (93) Mgiełka (9) Mila (9) Montibello (16) Mysterium (1) Mythos (2) Naked Hair Challenge (1) Nami (3) Natura Estonica (3) Natura Siberica (5) Natura Vita (2) Natur Vital (2) Nivea (6) Noble Health (1) NOVA (1) Nowa Kosmetyka (1) Nutrilite (1) Nymphes (1) ochrona UV (3) Odżywka do włosów (60) Oeparol (1) Olej (32) olejowanie (1) Olivaloe (2) Olivellenic Organics (2) Olive Way (1) Olivia Garden (4) OnlyBio (1) Organic Shop (1) Organicum (1) Organique (1) Orientana (6) Paul Mitchell (6) Peeling skalpu (13) PEH (3) Pharmaid (1) Pielęgnacja twarzy (56) Pilomax (3) Planeta Organica (13) Polin (1) Produkt niesilikonowy (84) Produkt silikonowy (77) Professional Line (1) Purito (1) Półprodukt (16) Płukanka (4) retinol (1) rzęsy (1) Salus (1) Satinique (1) Sattva (1) Seboradin (3) Selective Professional (1) Serum (3) Serum do włosów (24) Sesa (2) Smooth (1) Solfine (1) strzyżenie (14) Suchy szampon (6) Suplement diety (25) Sylveco (10) Szampon delikatny (47) Szampon oczyszczający (21) szczotka (6) Telewizja (2) TianDe (5) Tresemme (1) Trądzik (18) Twój Cel To (3) Urodziny (3) Urtekram (1) Vianek (2) Vichy (1) Vis Plantis (2) Vitapil (1) wakacje (20) Wcierka (29) WS Academy (1) Włosy Plus Solution (1) Yves Rocher (2) Ziaja (6) Zioła (2)