Częste pytanie jakie od Was dostaje to: „Jaki szampon polecam?”, „Jaki szampon kupić?”. I faktycznie jest to bardzo ważna kwestia i kluczowe wręcz ważne pytania! Moim zdaniem odpowiedni szampon jest najważniejszym kosmetykiem/elementem pielęgnacji. Np. zbyt mocny szampon będzie wysuszał włosy i skórę głowy. Taki z zawartością silikonów będzie obciążał skórę głowy (przez co wzmożone wypadanie) i oblepiał włos na długości. Dobroczynne składniki w później nakładanych odżywkach i maskach nie będą działać na 100%. Trzeba wziąć również pod uwagę, że nie każdemu będą służyły wszystkie substancje myjące. Po miesiącach, w sumie latach… włosomaniactwa poznajemy coraz lepiej nasze włosy. I analizując składy kosmetyków jakie używamy jesteśmy w stanie stwierdzić co odpowiada naszej skórze głowy i włosom, a co nie. Niektórzy mogą sobie pozwolić np. na częstsze oczyszczanie szamponami z SLS, a u wrażliwców będzie mega przesusz po jednym użyciu. Detergentem na który również warto zwrócić szczególną uwagę to Cocamidopropyl Betaine. Ogólnie jest do substancja myjąca uważana za delikatną, ale u wielu osób powoduje bardziej wzmożone wypadanie włosów. Pisałam więcej o tym tutaj:
Składnik, który może uczulać - Czy cocamidopropyl betaine/CAPB czyli kokamidopropylobetaina jest łagodną substancją myjącą?
W związku z tym Wam przedstawić dwa delikatne szampony w piance Sessio firmy Chantal. Dwie opcje: do suchej i wrażliwej skóry głowy z zawartością wyżej wspomnianego Cocamidopropyl Betaine oraz do normalnej i przetłuszczającej się skóry głowy bez tego składnika.
Opinia Kokoszki:
Dla mnie oba szampony są genialne. Przede wszystkim jeżeli chodzi o działanie, ale także wydajność, niską cenę i ogólną dostępność np. Natura, Hebe, Kontigo.
Wydajność tych pianek zaskoczyła mnie totalnie, ponieważ używałam kiedyś szamponu w piance od Anwen i butelka starczyła mi na zaledwie kilka razy… Te szampony używam od kwietnia, pamiętam jak je dostałam w paczce na początku wiosennego lockdownu. To jest aż 8 miesięcy! Używałam je co prawda na przemiennie wraz z jakimś innymi dwoma szamponami, ale Sessio stosowałam najczęściej. Szacuję, że jakbym używała tylko jednego tego szamponu cały czas to spokojnie starczył by na 2-3 miesiące.
Obie wersje szamponów Sessio są bardzo delikatne zarówno dla włosów jak i skóry głowy. Nadają się do częstego stosowania. Pomimo, że ja mam szybko przetłuszczający się skalp to jakoś bardziej odpowiada mi ten szampon dostosowany do suchej skóry głowy. Moje włosy są po nim bardziej sypkie i paradoksalnie dłużej świeże niż tym do tłustych. Choć uogólniając oba szampony są podobne w działaniu i moim zdaniem tak samo dobre. Największą zaletą jest zadowalające oczyszczenie włosów i zachowanie przy tym nawilżenia, błysku i sypkości. Włosy są lekko odbite od nasady i nieco dłużej utrzymują świeżość. Oba szampony Sessio w piance dobrze domywają oleje, za co oczywiście plus.
Puste opakowania przydadzą mi się do rozcieńczania szamponów Hairy Tale Cosmetics od Agnieszki Niedziałek. :D
Szampony dosyć mocno różnią się składem. Głównymi czynnikiai wspólnymi są dwa detergenty Sodium Lauroyl Methyl Isethionate i Coco-Glucoside. Pozostałe substancje myjące są inne, substancje czynne również. Poniżej zamieszczam składy obu produktów. Na samym dole dokładna analiza mojego ulubieńca Sessio do suchej i wrażliwej skóry głowy, a w tym linku analiza składu szamponu Sessio do normalnej i przetłuszczającej się skóry głowy: Szampon w piance Sessio Chantal do normalnej i przetłuszczającej się skóry głowy - sam skład
Pogrubieniem zaznaczyłam składniki, które się powielają w obu szamponach.
Szampon Sessio do suchej i wrażliwej skóry głowy - skład
Aqua, Sodium Lauroyl Methyl Isethionate, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Coco-Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Centella Asiatica Extract, Enteromorpha Compressa Extract, Silybum Marianum Fruit Extract, Ocimum Sanctum Leaf Extract, Polyquaternium-22, Hydroxypropyl Methycellulose, Propanediol, Glycerin, Polysorbate 20, Parfum, Phenoxyethanol, Caprylyl Glycol, Sodium Chloride, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citric Acid, Hexyl Cinnamal
Szampon Sessio do normalnej i przetłuszczającej się skóry głowy - skład
Aqua, sodium lauroyl methyl isethionate, coco-glucoside, sodium methyl cocoyl taurate, salvia officinalis leaf extract, punica granatum fruit extract, barosma betulina leaf extract, glycerin, butylene glycol, polysorbate 20, phenoxyethanol, caprylyl glycol, hydroxypropyl methylcellulose, parfum, sodium benzoate, potassium sorbate, coconut acid, sodium chloride, sodium methyltaurate, citric acid, limonene, linalool, alpha-isomethyl ionone
Aqua
Aqua - woda.
Sodium Lauroyl Methyl Isethionate
- łagodny detergent pochodzenia naturalnego.
Sodium Lauroyl Sarcosinate
Sodium Lauroyl Sarcosinate - działanie pianotwórcze, łagodzi działanie SLS.
Coco-glucoside
Coco-glucoside - poliglukozyd kwasów oleju kokosowego, substancja myjąca, bardzo delikatna dla skóry, biodegradowalna. Usuwa zanieczyszczenia ze skóry i włosów. Lekko kondycjonuje włosy.
Cocamidopropyl Betaine
Cocamidopropyl Betaine - łagodna substancja myjąca, pianotwórcza, pochodna oleju kokosowego. Poprawia także konsystencję kosmetyku i jakość piany. Pozyskuje się ją z naturalnych surowców (olej kokosowy), wykazuje dobre właściwości pianotwórcze oraz przeciwbakteryjne. Substancja na którą należy uważać, ponieważ przy połaczeniu z mocniejszymi detergentami typu SLS może podrażniać i wywoływać alergię. Wrażliwe osoby Cocamidopropyl Betaine może uczulać, wywoływać podrażnienia skóry głowy i wzmożone wypadanie włosów. Więcej info: Składnik, który może uczulać - Czy cocamidopropyl betaine/CAPB czyli kokamidopropylobetaina jest łagodną substancją myjącą?
Centella Asiatica Extract
Centella Asiatica Extract - ekstrakt z liści wąkroty azjatyckiej. Wąkrtora zawiera saponiny, witaminy A, C, E i K, łagodzi podrażnienia, działanie przeciwzapalne, pobudza syntezę kolagenu i elastyny, kwasu hailuronowego. Zastosowanie również w walce z trądzikiem oraz cellulitem.
Enteromorpha Compressa Extract
- wyciąg z plechy algi. Zawiera białka, lipidy i witaminy oraz flawonoidy. Zmiękcza i wygładza skórę i włosy, a także wykazuje działanie antyoksydacyjne.
Silybum Marianum Fruit Extract
- wyciąg z owoców ostropestu plamistego. Ekstrakt ostropestu wykazuje funkcje łagodzące przy kontaktowym zapaleniu skóry. W medycynie i kosmetologii najistotniejszą częścią kwiatu są owoce, ponieważ to właśnie z nich pozyskuje się ekstrakt roślinny. Najważniejszą substancja aktywną ostropestu jest silimaryna, która nie jest czystym chemicznie związkiem, lecz mieszaniną strukturalnie różnych izlomerów z grupy flawanolignanów. Poza nimi w ostropeście licznie występują jeszcze izosylibina i izosylichrystyna oraz niższe stężenia flawonoidów, tyramin, tanin, olejków eterycznych, steroli, saponin, witamin oraz kwasów organicznych. Maści z sylimaryną przyspieszają gojenie ran, a kremy z substancjami aktywnymi ostropestu dają efekty przy leczeniu rumienia skórnego.
Posiada bardzo skuteczne działanie przeciwrodnikowe, chroniące przed wpływem promieniowania UV oraz przeciwzapalne. Ekstrakt polecany jest do skóry tłustej, mieszanej, ze skłonnością do trądziku, przy egzemach oraz łuszczycy. Kosmetyki z ostropestem zapewniają silną ochronę antyoksydacyjną. Ze względu na wysokie stężenie sylibiny i sylimaryny, ekstrakt z ostropestu stanowi również skuteczny środek przeciwzapalny i zaleca się stosowanie go w przypadku problemów alergicznych oraz stanów zapalnych skóry. Niektóre badania wykazały również właściwości przeciwstarzeniowe tej rośliny. Wynika to z jej stymulującego wpływu na keranocyty, co powoduje syntezę kolagenu oraz elastyny. Ekstrakt z ostropestu stosuje się zazwyczaj w kremach, żelach, maskach, płynach, emulsjach oraz szamponach i odżywkach do włosów.
Ocimum Sanctum Leaf Extract
Tulsi jest odmianą bazylii, rosnącą dziko w tropikalnych i subtropikalnych regionach świata. Słynie z przeciwbakteryjnych i antyseptycznych właściwości.
Polyquaternium-22
- substancja antystayczna.
Hydroxypropyl Methycellulose
- substancja filmotwórcza i wiążąca, wykorzystywana w produkcji sztucznych łez, także w leczeniu zespołu suchego oka. Działa ochronnie na skórę. Ponadto jest spoiwem składników formuł kosmetycznych, zarówno rozpuszczalnych, jak i nierozpuszczalnych, podnosi i kontroluje lepkość, a także zagęszcza i utrwala emulsje.
Propanediol
- Propanediol - glikol roślinny do rozpuszczania kwasów. Naturalna alternatywa dla glikoli, wzbogacona o dodatkowe własności nawilżające. Propanediol to doskonały nośnik substancji aktywnych i rozpusczalnik kwasów oraz ekstraktów roślinnych. Idealna baza do wykonania domowych toników i peelingów na bazie kwasów.
glycerin
glycerin - gliceryna, humektant, utrzymuje wilgoć, nawilża, zapobiega utracie wody w naskórku, ułatwia przenikanie innych substancji w głąb skóry.
Polysorbate 20
Polysorbate 20 - substancja umożliwiająca wprowadzenie do kosmetyku substancji trudno rozpuszczalnych w wodzie. Substancja biodegradowalna.
parfum
parfum - zapach.
Phenoxyethanol
Phenoxyethanol - konserwant, uważany za delikanty.
Caprylyl Glycol
Caprylyl Glycol - substancja zmiękczająca, odżywiająca i utrzymująca wilgoć we włosach i skórze.
Sodium Chloride
Sodium Chloride - chlorek sodu, działa m.in. antystatycznie, jest kondycjonerem kosmetyku, wpływa na konsystencję kosmetyków myjących, może podrażniać.
Sodium Benzoate
Sodium Benzoate - benzoesan sodu, konserwant.Sodium benzoate - benzoesan sodu, delikatny konserwant, dopuszczony przez organizacje certyfikujące do stosowania w kosmetykach naturalnych. Benzoesan sodu jest stosowany w kwaśnym pH (2-5.5) i jest odporny na działanie promieni UV. Jest bezpiecznym konserwantem, nie drażni skóry ani błon śluzowych.
Potassium Sorbate
Potassium Sorbate - sól potasowa kwasu sorbowego, konserwant, uniemożliwia mikroorganizmom przetrwanie w kosmetyku.
Citric Acid
Citric Acid - kwas cytrynowy, naturalny konserwant, regulator pH.
Hexyl Cinnamal
Hexyl Cinnamal - składnik kompozycji zapachowej, imituje zapach jaśminu. Potencjalny alergen.
Dodaj komentarz