Ocet był wykorzystywany do pielęgnacji włosów jeszcze przez nasze babcie, prababcie. Od czasu do czasu i ja stosuję płukankę octową, moje włosy bardzo się z nią lubią. Stają się gładkie i błyszczące.
Przygotowanie płukanki octowej
Przygotowanie płukanki jest banalnie proste i szybkie. Zawsze myje włosy rano. Więc, gdy wiem, że następnego dnia będę chciała użyć płukanki octowej to odstawiam litr przegotowanej wody. Rano ma idealną temperaturę pokojową. Chodzi też o to, że przegotowana, odstana woda jest bardziej miękka. Do wody dodaję łyżkę octu jabłkowego i gotowe. Tak przygotowaną płukankę używam do ostatniego spłukania włosów, po użyciu szamponu, odżywki/maski itd. Pomalutku wylewam płukankę na skórę głowy i całą długość włosów, czekam aż spłynie i dalej normalnie suszę włosy.
Ocet jabłkowy
Informacje o płukance octowej
- Płukanka octowa śmierdzi, szczerze mówiąc to bardzo nie lubię tego zapachu. Na szczęście po wysuszeniu włosów zapach jest niewyczuwalny, ulatnia się
- Najlepszy do płukanki jest ocet jabłkowy ponieważ jest produktem całkowicie naturalnym, tak więc delikatnym i przy okazji tanim oraz dostępnym praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Można użyć też octu z innych owoców np. malin. Niedopuszczalne jest stosowanie octu spirytusowego, ponieważ wysuszy włosy. Ponoć ocet winny może rozjaśniać włosy, więc nie polecam stosowania go osobom o ciemnych włosach. Nie mam pojęcia jak zachowuje się na blond czuprynkach :)
- Włosy po zastosowaniu płukanki z octu stają się błyszczące i gładkie. To dlatego, że ocet ma kwaśne pH, dzięki czemu zakwasza włosy, domykając łuski. Często możemy znaleźć maski o działaniu zakwaszającym, polecane do włosów farbowanych. Zakwaszanie ma za zadanie sprawić niewypłukiwanie się koloru. Ocet daje ten sam efekt, ponieważ poprzez kwaśne środowisko, domyka łuski, sprawiając, że włosy są mniej podatne na zniszczenia i tym samym na wypłukanie koloru
- Płukanka octowa wspomaga utrzymanie właściwego pH skóry, dlatego może być pomocna w walce z przetłuszczającymi się włosami oraz łupieżem
- Płukanka octowa ma mocne działanie oczyszczające, spłukuje osady wapniowe i magnezowe zawarte w twardej wodzie kranowej, dzięki czemu włosy są miękkie w dotyku. Płukanka usuwa także resztki szamponów, masek i innych kosmetyków, które mogą nadbudowywać się na włosach
- Należy pamiętać, że płukanka octowa stosowana w zbyt dużym stężeniu lub za często może wysuszyć włosy. Nie powinno się jej stosować po każdym myciu, a tylko raz na jakiś czas. Dotyczy się to zwłaszcza rozjaśnianych, skłonnych do przesuszenia lub wysokoporowatych włosów
Opinia Kokoszki:
Osobiście lubię włosy po płukance octowej ponieważ faktycznie są błyszczące, a łuski ładnie domknięte. Jednak płukankę tę stosuję bardzo rzadko, przede wszystkim z lenistwa i zapominalstwa :) Nie chcę także przesadzić i wysuszyć włosów. Po płukankę z octu sięgam, gdy czuję, że moje włosy potrzebują głębszego oczyszczenia.
Lubicie płukankę octową? Stosowałyście ? Jeżeli tak to jakiego octu używacie? A może macie wątpliwości i dopiero przymierzacie się do użycia octu na włosach?
Komentarze
Wysłane przez AAbasia w 30.05.2014 Adres
Witaj :),
Witaj :),
Zajrzałam na tego bloga szukając domowych/ naturalnych sposobów na problematyczne włosy (cienkie, kruszące się i wypadające :( ) i znalazłam wiele ciekawych inspiracji. Mama mi podsunęła babciny przepis na inną płukankę do włosów również z octem jabłkowym i pokrzywą. Proporcje są trochę inne niż w podanym tutaj przepisie. A mianowicie: 1 szklanka octu jabłkowego, 3 szklanki wody mineralnej zagotować. Odstawiamy garnek z gazu i dodajemy dwie garści świeżej pokrzywy na 15 minut. Odcedzamy całość i taka płukanka jest gotowa. Pisząc ten komentarz mam tą płukankę na włosach, mam nadzieję, że włosy mi nie wyjdą jeszcze bardziej ;).
Pozdrawiam serdecznie,
Basia
Bałabym się, że taka ilość
Bałabym się, że taka ilość octu przesuszy mi włosy. Jestem ciekawa jak płukanka sprawdziła się u Ciebie? Daj znać. Na pewno coś pokombinuję z pokrzywą i octem jednocześnie :)
Wysłane przez Agnieszka w 27.10.2015 Adres
Ocet ten ma całą masę
Ocet ten ma całą masę zastosowań przez co sama go dość często robię na różne sposoby. Można używać go do przepisów kulinarnych, do cery jak i pomaga pozbyć się wyprysków. Podobno można się odchudzać go pijąc - ale nie próbowałam. Także jest super na łupież na włosach czy czyszczenia czegoś z kamienia po wodzie. Jak najbardziej polecam wszystkim zrobienie go samemu. Mój sposób wygląda tak jeśli ktoś chce zobaczyć www.open-youweb.com/jak-zrobic-ocet-jablkowy jest bardzo podobny. Dziękuję za napisanie i polecam wszystkim do częstego stosowania, to samo zdrowie.
Stosowałaś go na wypryski? I
Stosowałaś go na wypryski? I jeżeli tak to przyniósł efekty?
Dodaj komentarz