Pielęgnacja włosów hennowanych - Jakich kosmetyków używać do włosów farbowanych henną, żeby kolor był trwały i się nie wypłukiwał?

Już dawno przerzuciłam się z farbowania chemicznego na hennę. Używam na przemian, a to czarnej Khadi czy Indygo, ale także czarnej henny Lass Naturals, która jest o wiele tańsza od Khadi, a nie odbiega od niej jakością.
Wiem, że zwłaszcza początki z farbowaniem henną budzą wiele pytań i wątpliwości, a także różnorakich błędów. Ja np. podczas pierwszych hennowań, utleniałam czarną Khadi, odstawiając ją na 12 godzin. Nie powinnam tego robić, ponieważ mieszanka zawiera ingygo, którego się nie utlenia, gdyż traci wtedy swoje właściwości. Nie potrzebnie dodawałam też soku z cytryny, ponieważ indygo jako nieliczne z ziół ma odczyn zasadowy, więc dodawanie kwaśnych roztworów neutralizuje odczyn, co ma wpływ na efekt farbowania. Utlenianie i zakwaszanie możemy wykonywać we wszystkich mieszankach hennowych (zwłaszcza w tych „rudych”), ale nie tych, które zawierają indygo.

Zobacz więcej: Trzecie farbowanie czarną henną Khadi, eliminacja błędów w farbowaniu i stuprocentowe zadowolenie
Farbowanie Indygo Khadi – drugie podejście, moje błędy przy poprzednim farbowaniu Indygo i czarną Khadi

Dostałam od czytelniczki Pauli pytanie dotyczące tego jakich kosmetyków używać do włosów hennowanych, żeby kolor się szybko nie wypłukiwał itd. Szczerze mówiąc to nigdy się nad tym nie zastanawiałam i stosuję takie same zasady pielęgnacji jak za czasów, kiedy moje włosy henny „nie widziały na oczy”. ;) Jednak pomyślałam, że może być to temat, który interesuje szersze grono posiadaczek hennowanych czupryn. :)

Treść maila od Pauli:
„Cześć! :) Farbuję włosy czarną henną khadi już od ponad pół roku, jednak nie wiem jakich szamponów i odżywek najlepiej używać do hennowanych włosów, nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat (być może źle szukam :)). Do tej pory używałam nawilżającej odżywki i szamponu z alterry, jednak wydaje mi się, że powodują szybsze wypłukiwanie się henny, bo przy każdym myciu włosów mam niebieską wodę. Nie wiem czy sięgać po kosmetyki do włosów farbowanych, ponieważ farba a henna to jednak nie to samo. Dlatego zdecydowałam się napisać do Ciebie, bo widzę że masz doświadczenie z henną, a ponadto cudowne włosy, wiesz jak o nie dbać :) Będę wdzięczna jeśli polecisz mi np jakiś szampon, lub chociaż coś doradzisz odnośnie składu. Poszukuję kosmetyków, które nie przyczyniałyby się do szybszego wypłukiwania henny. Pozdrawiam.”

Więc tak, generalnie henna to produkt naturalny, mieszanka ziół i z reguły można przyjąć, że nie uzyskamy po nim tak trwałego efektu jak po farbie chemicznej. Henna po prostu prędzej czy później się wypłukuje. Dopiero przy którymś z kolei farbowaniu kolor bardziej „zatrzymuje się” we włosach, „wgryza się” w nie i jest trwalszy. Dla przykładu, na początku swojej przygodny z henną, nakładałam ją co miesiąc, teraz robię to co dwa miesiące albo rzadziej.
Niebieska woda przy spłukiwaniu to resztki indygo, które ma taki właśnie kolor. Jeżeli woda jest zabarwiona więcej niż przy dwóch myciach to znaczy, że nie została odpowiednio spłukana zaraz po farbowaniu.

Jest kilka sposobów, żeby kolor po hennie utrzymywał się dłużej. Zacznijmy od początku. Mieszankę hennową należy nałożyć na idealnie odtłuszczone, oczyszczone z pozostałości innych kosmetyków włosy. Najlepszy do tego celu jest prosty szampon z SLS/SLES typu barwa, bez silikonów, olei itd.

Hennę należy tylko dokładnie wypłukać wodą, nie zmywać szamponem. Po nałożeniu i spłukaniu nie powinno się myć głowy przez co najmniej dwie doby. Przez ten czas do pierwszego mycia, nie nakładać na żadnego serum, oleju, masek i odżywek - po prostu żadnych kosmetyków.


Stare foto z moją czarną kotką po hennowaniu włosów :)

A jakich produktów używać po farbowaniu henną i do jakich zasad się stosować, żeby dłużej cieszyć się kolorem i ładnymi włosami?
Spotkałam się z opinią, że trzeba stosować odżywki z ekstraktem z henny. :) Tylko nie wiem po co skoro tego typu składnik wytrącany z henny nie ma właściwości farbujących ani przedłużających kolor, tylko działanie pielęgnacyjne… Tzn. na pewno nie zaszkodzą, ale też nie odświeża ani nie przedłużą efektu koloryzacji. :)

Ponoć olejowanie sprawia, że henna szybciej zmywa się z włosów. Nie wiem czy to prawda, bo tak naprawdę nie mogę nigdzie znaleźć jakiś „dowodów” potwierdzających tę tezę. Nawet jeżeli tak jest, to nie wyobrażam sobie pielęgnacji bez olei, ponieważ to właśnie one świetnie kondycjonują moje włosy!

Przyjmuje się, że hennę wypłukuje olej mineralny i jego pochodne oraz oleje wnikające/nasycone, czyli np. kokosowy, babassu, palmowy czy masło kakaowe i shea. Można chociażby dla przetestowania unikać ich w składach masek/odżywek. Jest wiele innych cennych olejków, które będą godnymi zastępcami.

Generalnie uważam, że oleje służą hennowanym pasmom zwłaszcza przy pierwszym myciu po farbowaniu. Zioła zawarte w mieszankach hennowych podsuszają włosy, które czasem robią się nawet lekko sianowate, więc potrzebują odpowiedniego natłuszczenia i nawilżenia po takim zabiegu.

Zobacz: Prosty sposób na przesusz po hennie – moje drugie farbowanie czarną henną Khadi

Hennę może wypłukiwać też zbyt agresywna, zasadowa pielęgnacja, czyli np. stosowaniem szamponów ze zbyt mocnymi detergentami (SLS/SLES). Najbardziej trzeba uważać na te przeciwłupieżowe, które wypłuczą nawet mocną chemiczną farbę. :) Radziłabym stosować szampony z delikatnymi substancjami myjącymi.

Należy unikać produktów rozjaśniających jak miód, cytryna, rumianek, cynamon, woda utleniona.

W przypadku włosów farbowanych chemicznie jest zalecane „zakwaszanie”. Często możemy się spotkać ze specjalnymi maskami zakwaszającymi, zwłaszcza tymi profesjonalnymi, fryzjerskimi.
Farby mają odczyn zasadowy, który rozszerza łuski, dzięki czemu kolor wnika we włosy. Dlatego kosmetyki zakwaszające mają za zadanie zneutralizować działanie środków alkaicznych oraz zamknąć łuskę włosa. Ponadto po zastosowaniu środka zakwaszającego włosy stają się znacznie bardziej elastyczne i miękkie, a domknięcie łusek sprawia, że farba wolniej się wypłucze.

Inaczej mówiąc preparaty posiadające odczyn zasadowy wnikają głęboko w korę włosa, zmieniając jego strukturę, fakturę, barwę, a także również naturalny odczyn włosów i skóry głowy. Produkty o odczynie kwaśnym neutralizują działanie zasad. Dochodzi wówczas do reakcji zobojętniania, czyli zmiany wynikające z zastosowania zasady zostają przerwane. 

Inaczej sprawa ma się w przypadku henny (chodzi mi konkretnie o mieszanki ziołowe barwiące na ciemno z zawartością indygo). Jeżeli zastosujemy kosmetyki zakwaszające do pierwszych kilku myć po farbowaniu to może się okazać, że kolor wypłucze się bardzo szybko.
Jednak po jakimś dłuższym czasie, gdy henna „zaprzyjaźni się” z włosami, zakwaszanie może okazać się pomocne! Hennowane włosy bowiem też potrzebują domknięcia łusek. ;)
Substancje zakwaszające w kosmetykach to głównie po prostu kwasy, czyli składniki z końcówką acid np. citric acid, lactic acid, malic acid oraz różne ekstrakty owocowe.


Moje stare foto włosów z któregoś farbowania henną :)

Podaje też kilka informacji w pigułce o Ph włosów oraz odczynie zasadowym i kwasowym w pielęgnacji. Cytat ze strony fryzjersklep.com.pl:

ZNACZENIE Ph W PIELĘGNACJI WŁOSA

pH jest jednostką miary, która wskazuje kwaśność roztworu, czy jest neutralny czy zasadowy. Jedynie roztwory, które zawierają wodę mogą posiadać współczynnik pH. Fizjologiczny odczyn pH skóry zawiera od 4,5- 5,5. Odczyn takiego stężenia odpowiada kwasowości płaszcza hydrolipidowego składającego się w 70% z wody i 30% z tłuszczów, inaczej naturalna ochrona, jaką przenosi się ze skóry głowy na włosy powodując, że są miękkie i błyszczące. Istotne jest, aby zachować naturalne pH skóry głowy i włosów na całej długości po zabiegach fryzjerskich, takich jak farbowanie włosów, trwała ondulacja i innych ingerujących zabiegach fryzjerskich.
Wartość zasadowa determinuje otwieranie się łusek, przez co farba do włosów czy odżywka wchłania się idealnie w strukturę włosa, podczas gdy wartości kwaśne ułatwiają ich zamykanie, np. użycie szamponów i odżywek zakwaszających po zabiegu farbowania.
Produkty zawierające kwaśne pH (takie, których pH < 7) to na przykład ocet, cytryna i aloes. Są tak samo pożyteczne, jak i niebezpieczne w pielęgnacji włosów. Niebywale zaletą produktów kwaśnych jest przywracanie włosom blasku, przedłużają świeżość, niweluje złe bakterie stwarzając kwaśne środowisko (np. drożdżaki itp.), oczyszczają z resztek szamponu, mydła i innych kosmetyków, najważniejsze – domykają łuskę włosów, przez co zabezpieczamy je przed zniszczeniem i wypłukaniem koloru po farbowaniu włosów.
Kosmetyki fryzjerskie - do pielęgnacji włosów o odczynie zasadowym (pH > 7) działają przeciwnie - rozpulchniają włos umożliwiając dokładne oczyszczenie np. szampony, wniknięcie barwników np. farba i substancji odżywcze i nawilżające np. maska, do wnętrza włosa. Warto, więc na koniec pielęgnacji stosować lekko zakwaszającą płukankę, która domknie łuski, a więc wszystkie pożyteczne składniki zostawi w głębi włosa. Przed zastosowaniem kwaśnej płukanki dobrze jest nałożyć nawilżającą odżywkę, połączenie nadmiaru protein z witaminami, ekstraktów i kwasów można zrobić z włosów niechciany efekt siana na głowie. Przed zbyt mocnym zakwaszeniem powinny uważać osoby z cienkimi farbującymi włosami, a przede wszystkim blondynki, ze względu na blond farby i rozjaśniacze. Wada kosmetyków zakwaszających to przede wszystkim przesuszanie włosów, nawet spaleniem, często suchym łupieżem.
Jak sprawdzać wysokość pH ? - Najprostszy jest zakup papierków lakmusowych, którym możemy sprawdzać kwasowość płukanki, jaką mamy zamiar zakwasić włosy i skórę głowy, aby otrzymać optymalne pH (4,5; 5,5).
pH w produktach domowego użytku, jakie możemy stosować na włosach to:
Mleko- 6,5
Żółtko- 6
Sok z aloesu- 5
Kefir- 5
Piwo - 4,5
Majonez - 4
Ocet- 3

Komentarze

Super artykuł.
Mam do Pani wielką prośbę. Czy mogłaby Pani polecić konkretne nazwy szamponów po hennowaniu? Oczywiście chodzi mi o takie szampony, które pozwolą się cieszyć kolorem włosów nieco dluzej.
Ja hennuję włosy od ok. roku i wciąż nie wiem o co chodzi w moim przypadku. Kolor bardzo szybko się wypłukuje. Do tego stopnia, że po około tygodniu - dwóch jest już diametralna różnica. Najgorzej to widać oczywiście przy skórze głowy. Mam już troszkę siwych nitek, więc hennuję dwustopniowo- najpierw henna z amlą. Kolejnego dnia nakładam docelowy kolor „orzechowy brąz”. Korzystałam póki co z mieszanek Sattvy. Przed hennowaniem oczyszczam włosy szamponami Pantene Pro-V aqua light lub Joanna Rzepa. Po hennowaniu oczywiście przez 2 doby nie robię z włosami kompletnie nic. Później myję szamponem Elseve colour vivre. Kompletnie nie wiem co robię nie tak, że tak szybko włosy tracą kolor. Może jednak niewłaściwe szampony? Bo jeśli chodzi o wgryzienie się henny we włosy…to po ponad roku stosowania już powinno to nastąpić. Dodatkowo zauważyłam, że szybciej wypłukuje mi się mieszanka z indigo i mega szybko na włosach zostają odcienie samej henny z amlą (raczej nie kasztanowe tylko bardziej miedziane). Przyznam, ze to tez mnie irytuje, bo zdecydowanie wolałabym chłodne odcienie brązu lub nawet czerń…ale nie miedź. Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki.
P.S. Pani włosy wyglądają jak marzenie!!!!

Obrazek użytkownika gorzkakokoszka
Wysłane przez gorzkakokoszka w 25.09.2021

Znalazłam na necie skład tego szamponu, który używasz Elseve Color Vive:
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Disodium Cocoamphodiacetate, Dimethicone, Sodium Chloride, Cetylalcohol, Hydroxypropyl Trimonium Chloride, Cocamide Mipa, Sodium Methylparaben, DMDMHydantoin, Sodium Hydroxide, Phenoxyethanol, Ppg-5-Ceteth 20, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Ethyl-, Propylene Glycol, P ropylparaben, isobutyl-paraben, Carbomer, Methylparaben, Butylparaben, parfum.
Skład jest fatalny. Nie znajduję w nim nawet jednej pozytywnej rzeczy. Nawet wrogowi nie poleciłabym tego szamponu. Mocna substancja Sodium Laureth Sulfate oraz sole z pewnością wypłukują Ci kolor. Musisz unikać mocnych substancji myjących i wszystkiego co ma w nazwie SODIUM. No i zwróć uwagę na to, żeby szampon nie zawierał mentolu, bo on też może przyczyniać się do wypłukiwania koloru. Na moim blogu polecam wiele fajnych, delikatnych szamponów, przewertuj składy, które podaję czy nie maja soli czy SLS/SLES i wybierz, któryś.  https://blogkokoszki.eu/tag/szampon-delikatny.html

Bardzo dziękuję!!! Tak to jest jak laik (czyli ja), zabierze się za pielęgnację włosów. Wystarczy napis "do włosów farbowanych" i już kupuję. A potem rozczarowanie efektem. Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Teraz widzę, że nie nazwy szamponu, a składy mają znaczenie.
Super, że istnieje taki blog i że można liczyć na Pani pomoc :*

Dodaj komentarz

ACM (3) Alterra (2) Ampułka (8) Annabelle Minerals (1) anti aging (1) Anwen (9) Aptekarz (1) Aromaesti (1) Artego (12) Artykuł sponsorowany (10) Ava (2) B&V (1) Babuszka Agafii (9) Baikal Herbals (1) Banfi (1) Barwa (4) basiclab (1) Batiste (2) Bayer (1) beautycycle (1) Beauty Farm (1) Be Beauty (1) bez spłukiwania (6) Biały Jeleń (3) Bielenda (3) BIO (1) Bioetika (4) Biolaven (2) Bioselect (1) Biosilk (2) Biotter (1) Biovax (10) Body Farm (1) Cafe Mimi (6) Carin (1) Cece (1) Cera Plus Solution (2) Chantal (11) chelatowanie (3) Cien (2) Davines (1) Deba Biovital (1) Dermika (1) Dr Beta (2) Ecolab (9) Elfa Pharm (1) Elia (1) Equilibra (6) Eveline (2) Farmona (9) fitness (8) Fitokosmetik (14) Fitomed (4) Floraldix (1) Floresan (1) Floslek (1) Fox (1) Fratti (5) Gal (3) Garnier (2) Gliss Kur (1) GO Cranberry (1) Green Pharmacy (3) Green Style (1) Hairy Tale Cosmetics (2) Head&Shoulders (1) henna (22) Herbapol (1) Isana (4) Joanna (2) Kallos (5) Karelia Organica (3) Kemon (2) KFD Nutrition (1) Khadi (13) Koloryzacja (29) krem do włosów (3) Kruidvat Originals (1) Kulpol (2) La Luxe (1) Lappa Avocado (2) La Roche-Posay (6) LashVolution (2) Lass Naturals (4) Le Cafe de Beaute (3) Leśny Zielarz (1) Lidl (1) Loreal (2) Love2mix Organic (4) Lęk przed krwią (4) makijaż (3) Marion (9) Marrakesh (1) Maska do włosów (93) Mgiełka (9) Mila (9) Montibello (16) Mysterium (1) Mythos (2) Naked Hair Challenge (1) Nami (3) Natura Estonica (3) Natura Siberica (5) Natura Vita (2) Natur Vital (2) Nivea (6) Noble Health (1) NOVA (1) Nowa Kosmetyka (1) Nutrilite (1) Nymphes (1) ochrona UV (3) Odżywka do włosów (60) Oeparol (1) Olej (32) olejowanie (1) Olivaloe (2) Olivellenic Organics (2) Olive Way (1) Olivia Garden (4) OnlyBio (1) Organic Shop (1) Organicum (1) Organique (1) Orientana (6) Paul Mitchell (6) Peeling skalpu (13) PEH (3) Pharmaid (1) Pielęgnacja twarzy (56) Pilomax (3) Planeta Organica (13) Polin (1) Produkt niesilikonowy (84) Produkt silikonowy (77) Professional Line (1) Purito (1) Półprodukt (16) Płukanka (4) retinol (1) rzęsy (1) Salus (1) Satinique (1) Sattva (1) Seboradin (3) Selective Professional (1) Serum (3) Serum do włosów (24) Sesa (2) Smooth (1) Solfine (1) strzyżenie (14) Suchy szampon (6) Suplement diety (25) Sylveco (10) Szampon delikatny (47) Szampon oczyszczający (21) szczotka (6) Telewizja (2) TianDe (5) Tresemme (1) Trądzik (18) Twój Cel To (3) Urodziny (3) Urtekram (1) Vianek (2) Vichy (1) Vis Plantis (2) Vitapil (1) wakacje (20) Wcierka (29) WS Academy (1) Włosy Plus Solution (1) Yves Rocher (2) Ziaja (6) Zioła (2)