Jak prawidłowo myć włosy? Błędy podczas mycia włosów i porady jak skutecznie myć włosy krok po kroku

Mycie włosów jest dla każdego tak oczywiste jak to, że świeci słonce:) Jednak nawet przy tak z pozoru błahej czynności często są popełniane błędy, które mają wpływ na wygląd włosów.

Krok pierwszy – częstotliwość mycia włosów

Często zdarzają się pytania jak często myć włosy? Czy to prawda, że częste mycie włosów je niszczy?
I tak i nie :) Jednak największym błędem jest przeświadczenie, że przetrzymywanie tłustych, brudnych włosów sprawi, że będą się mniej przetłuszczać. Tak nie jest i nie wiem skąd taka niepotwierdzona żadnymi faktami teoria w ogóle się wzięła?! Włosy należy myć tak często jak tego potrzebują. Więc jeżeli potrzebują codziennego mycia, to niestety trzeba myć je każdego dnia. Oczywiście bez przesady. Wiem, że niektóre osoby mają duże problemy z tłustymi włosami, że już po kilku godzinach od umycia są tłuste. Mycie ich co kilka godzin nie jest już dobre... Często przyczyną nadmiernego wytwarzania sebum są problemy zdrowotne skalpu. Należy się wtedy wybrać do dermatologa lub najlepiej trychologa (który zajmuje się leczeniem włosów i skóry głowy). Specjalista pomoże ustalić przyczynę problemu i dostosować odpowiednie składniki kosmetyczne, leki czy szampon, które pomogą. Przetrzymywanie tłustych włosów powoduje, że cebulki są obciążone i włosy mogą zacząć nadmiernie wypadać. A tego przecież nie chcemy, prawda? :)
Zbyt częste mycie włosów może się przyczyniać do szybszego przetłuszczania, ponieważ wysuszając mocno skórę głowy, pobudza się gruczoły łojowe, które produkują więcej sebum niż normalnie. Jednak ma to miejsce tylko wtedy, gdy do codziennej pielęgnacji stosuje się szampon z bardzo mocnymi detergentami typu SLS. Jeżeli stosujemy delikatny szampon to nie ma mowy o wysuszeniu skalpu i szybszym przetłuszczaniu włosów. Mocne detergenty w szamponach, stosowane często mogą wysuszać włosy na całej długości i przyczyniać się do wysuszania, rozdwajania końcówek.
Dlatego tak ważny jest wybór szamponu!


źródło zdjęcia

 

Krok drugi – wybór szamponu

Przede wszystkim powinno się używać dwóch szamponów: jeden o delikatnym składzie do częstego mycia i drugi do oczyszczania włosów stosowany rzadziej, raz na jakiś czas.

Szampon do codziennej pielęgnacji

Dobry szampon do codziennej pielęgnacji nie powinien zawierać mocnych detergentów typu SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate). Same w sobie nie są szkodliwe, jednak stosowane w nadmiarze mogą powodować wysuszenie skóry, w tym skóry głowy oraz samych włosów. Szampon do częstego mycia nie powinien zawierać żadnych silikonów, ponieważ oblepiają włosy i nie pozwalają innym składnikom dotrzeć do włosów.  Najgorszym połączeniem jest szampon, który ma zarówno SLS jak i silikony w jednym. Bardzo często jest to spotykane w różnych, popularnych drogeryjnych szamponach, reklamowanych w tv... Wtedy szampon nie dość, że zbyt mocno oczyszcza, to jednocześnie podczas mycia „brudzi” włosy oblepiając je silikonami. Błędne koło... które nie ma najmniejszego sensu, jeżeli chce się mieć ładne i zdrowe włosy. Silikony nie są złe pod warunkiem, że znajdują się w serum na końcówki, odżywce czy masce. Silikony maja zazwyczaj w nazwie końcówkę: -silicone, -siliconol, -siloxane, -silanol (choć nie jest to regułą). Po tym można je poznać, przeglądając skład kosmetyku.

Mała ściągawka o silikonach, kilka przykładów:

  • Silikony nierozpuszczalne w wodzie, które wymagają mocnych detergentów typu SLS, aby je zmyć: trimethylsiloxysilicates, trimethylsilylamodimethic, simethicone, trimethicone.
  • Silikony nierozpuszczalne w wodzie, ale takie, które można usunąć delikatnymi detergentami: dimethicone, dimethiconol, amodimethicone, beheonoxy dimethicone, phenyl trimethicone.
  • Silikony rozpuszczalne w wodzie, które można łatwo zmyć po prostu wodą: dimethicone copolyol, lauryl methicone copolyol, hydrolized wheat protein hydroxypropyl polysiloxane, PEG-silikony. Im wyższa liczba przy napisie „PEG” tym mocniejszy silikon.
  • Silikony lotne, czyli takie, które same odparowują z włosa po jakimś czasie: cyclomethicone, cyclopentasiloxane, cyclotetrasiloxane, cyclohexasiloxan.

Osobiście uważam, że szampon do częstego stosowania nie powinien zawierać olejów. Unikam olejów w szamponach ponieważ, moje włosy są skłonne do przetłuszczania i mógłby być zbyt oklapnięte, szybciej się przetłuszczać. Uważam, że miejsce olejów, podobnie jak silikonów znajduje się w maskach i odżywkach, a nie w szamponie. Głównym zadaniem szamponu jest po prostu dobre oczyszczenie i tyle. Lubię, gdy szampon zawiera zioła i nawilżacze typu pantenol.
Nie akceptuje również alkoholu w szamponach, ponieważ bardzo wysusza włosy.

Szampon oczyszczający

To taki w którym pożądana jest zawartość SLS lub SLES, ponieważ to mocny detergent, który jest wstanie zmyć porządnie silikony i inne resztki kosmetyków, które nadbudowują się na włosach. Ważne jest, żeby SLS był na drugim miejscu w składzie, zaraz po wodzie.
Takie oczyszczenie jest potrzebne po to, aby kosmetyki maski/odżywki, które stosujemy mogły dotrzeć do włosów. Ja oczyszczam włosy szamponem z SLS raz na tydzień, ponieważ często myje włosy. Jeżeli ktoś z reguły myje włosy rzadko, to i oczyszczanie należy robić adekwatnie rzadziej. Podobnie jak przy szamponie do codziennego mycia, szampon oczyszczający nie powinien mieć silikonów, olejów itd. ale to chyba oczywiste :)
Ja w tej kwestii cenię sobie szampony Barwa, bo są tanie jak barszcz i mają krótki, odpowiedni skład.


źródło zdjęcia

 

Krok trzeci – jak myć włosy, prawidłowe mycie włosów

Jeżeli już wybierzemy odpowiedni szampon dla siebie to przechodzimy do samego mycia :)

  • Przed umyciem włosów należy je dobrze rozczesać, dotyczy to zwłaszcza długich włosów. Ma to na celu dwie rzeczy. Po pierwsze włosy podczas mycia mogą się poplątać, dlatego wcześniejsze wyczesanie zmniejsza ten problem. Po drugie pasma włosów będą rozdzielone, dzięki czemu woda i szampon łatwiej wnikną pomiędzy każdy włos. Mycie będzie dokładniejsze.
  • Szampon powinno się spienić najpierw w mokrych dłoniach i nałożyć go obiema rękami. Wtedy unikniemy zaaplikowania szamponu tylko w jedno miejsce na głowie, więc umyjemy całą skórę głowy równomiernie.
  • Szamponem powinniśmy myć tylko i wyłącznie skalp, a nie szorować nim całych włosów, Spływająca piana, która się utworzy, podczas spłukiwania wodą, będzie myć włosy na całej długości. Jest to delikatne dla struktury włosów, końcówki się nie niszczą i nie przesuszają.
  • Jedni mówią, że umycie włosów jednokrotnie jest wystarczające i że nie ma sensu męczyć włosów dwukrotnym myciem. Inni twierdza, że konieczne jest umycie włosów dwa razy, aby dobrze je oczyścić. Moim zdaniem jest to kwestia indywidualna. Każdy sam czuje czy jest mu potrzebne jednokrotne czy dwukrotne mycie. Ja osobiście zawsze myje włosy dwa razy.

źródło zdjęcia
  • Ważna jest odpowiednia temperatura wody do mycia. Nie może być za gorąca ponieważ ciepła woda rozszerza łodygę włosa, a gorąca dodatkowo - niszczy go. Pobudza także gruczoły łojowe, przyśpieszając przetłuszczanie. Woda nie może być bardzo zimna/lodowata ponieważ może wyziębić cebulki włosowe i spowodować nadmierne wypadanie. Najlepiej, aby woda była pomiędzy letnią, a ciepłą. Ostatnie płukanie można zrobić chłodna woda (pomijając skórę głowy), aby domknąć łuski włosów, wygładzić je, nadać im połysk. Ja tak robię praktycznie po każdym myciu. No i nawet najlepszy szampon czy odżywka nie pomoże, jeżeli nie spłuczemy dokładnie włosów. Nie dopuszczalne są pozostałości piany czy innych kosmetyków.
  • Jeżeli ktoś myje często włosy tak jak ja, może zrobić małą sztuczkę. Po rozprowadzeniu szamponu,   należy polać włosy delikatnie wodą lub po prostu zmoczyć ręce i spienić ponownie szampon i dopiero spłukać włosy. Takie mycie jest delikatniejsze.
  • Mokre włosy są bardziej podatne na zniszczenia i urazy, dlatego podczas mycia nie powinno się ich mocno targać, szorować, trzeć itd. Ruchy powinny być koliste, płynne, wolne. Włosy to nie brudny garnek, który trzeba mocno traktować ;) Włosy potrzebują delikatności, dlatego nie zaleca się rozczesywania włosów na mokro, jeżeli już to trzeba to zrobić grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami, najlepiej drewnianym ponieważ jest delikatniejszy dla włosów, nie szarpie ich tak jak np. plastikowy. Przy włosach z dużą tendencją do plątania można użyć mgiełki do rozczesywania. Ja stosuję te z Yves Rocher z kwiatem lipy.
  • Ze względu na to, że mokre włosy są bardzo delikatne należy ostrożnie je wyżymać. Nie dopuszczalne jest mocne tarcie ręcznikiem, skręcanie włosów w supeł i ścisłe związywanie ich w ręcznik. Takimi sposobami uszkadzamy strukturę włosa. Ja odsączam ostrożnie włosy ręcznikiem lub bawełnianym t-shirtem, stopniowo, pomalutku, delikatnie. Staram się nie szarpać i nie zaginać włosów. Tarcie włosów ręcznikiem niszczy je, a szorowanie skóry głowy powoduje wzmożoną prace gruczołów łojowych i większą produkcje sebum. Nie uznaje również trzymania włosów w turbanie z ręcznika, wtedy włosy krócej zachowują świeżość. Ze względu na to, że moje włosy są długie i podatne na plątanie, to zawiązanie je w turban sprawia, że plączą się kosmicznie :) Brrr...

Kolejnym ważnym etapem jest prawidłowe suszenie, ale o tym w napiszę w innym artykule ;)

Zachęcam do obejrzenia filmiku: Poznaj prawdę o szamponach. Z którego dowiecie się więcej o szamponach, łupieżu, wypadaniu włosów, składnikach w szamponach, myciu włosów, odżywkach i ich wpływie na włosy.

Komentarze

Obrazek użytkownika gorzkakokoszka
Wysłane przez gorzkakokoszka w 12.04.2018

Jeżeli włosy są mokre to nie bardzo... Mokry włos jest podany bardziej na uszkodzenia i jak mokry włos będzie ocierać i ściskać gumka to w ty miejscu pasma będą się bardziej wycierać i tym samym niszczyć.

Dodaj komentarz

ACM (3) Alterra (2) Ampułka (8) Annabelle Minerals (1) anti aging (1) Anwen (9) Aptekarz (1) Aromaesti (1) Artego (12) Artykuł sponsorowany (10) Ava (2) B&V (1) Babuszka Agafii (9) Baikal Herbals (1) Banfi (1) Barwa (4) basiclab (1) Batiste (2) Bayer (1) beautycycle (1) Beauty Farm (1) Be Beauty (1) bez spłukiwania (6) Biały Jeleń (3) Bielenda (3) BIO (1) Bioetika (4) Biolaven (2) Bioselect (1) Biosilk (2) Biotter (1) Biovax (10) Body Farm (1) Cafe Mimi (6) Carin (1) Cece (1) Cera Plus Solution (2) Chantal (11) chelatowanie (3) Cien (2) Davines (1) Deba Biovital (1) Dermika (1) Dr Beta (2) Ecolab (9) Elfa Pharm (1) Elia (1) Equilibra (6) Eveline (2) Farmona (9) fitness (8) Fitokosmetik (14) Fitomed (4) Floraldix (1) Floresan (1) Floslek (1) Fox (1) Fratti (5) Gal (3) Garnier (2) Gliss Kur (1) GO Cranberry (1) Green Pharmacy (3) Green Style (1) Hairy Tale Cosmetics (2) Head&Shoulders (1) henna (22) Herbapol (1) Isana (4) Joanna (2) Kallos (5) Karelia Organica (3) Kemon (2) KFD Nutrition (1) Khadi (13) Koloryzacja (29) krem do włosów (3) Kruidvat Originals (1) Kulpol (2) La Luxe (1) Lappa Avocado (2) La Roche-Posay (6) LashVolution (2) Lass Naturals (4) Le Cafe de Beaute (3) Leśny Zielarz (1) Lidl (1) Loreal (2) Love2mix Organic (4) Lęk przed krwią (4) makijaż (3) Marion (9) Marrakesh (1) Maska do włosów (93) Mgiełka (9) Mila (9) Montibello (16) Mysterium (1) Mythos (2) Naked Hair Challenge (1) Nami (3) Natura Estonica (3) Natura Siberica (5) Natura Vita (2) Natur Vital (2) Nivea (6) Noble Health (1) NOVA (1) Nowa Kosmetyka (1) Nutrilite (1) Nymphes (1) ochrona UV (3) Odżywka do włosów (60) Oeparol (1) Olej (32) olejowanie (1) Olivaloe (2) Olivellenic Organics (2) Olive Way (1) Olivia Garden (4) OnlyBio (1) Organic Shop (1) Organicum (1) Organique (1) Orientana (6) Paul Mitchell (6) Peeling skalpu (13) PEH (3) Pharmaid (1) Pielęgnacja twarzy (56) Pilomax (3) Planeta Organica (13) Polin (1) Produkt niesilikonowy (84) Produkt silikonowy (77) Professional Line (1) Purito (1) Półprodukt (16) Płukanka (4) retinol (1) rzęsy (1) Salus (1) Satinique (1) Sattva (1) Seboradin (3) Selective Professional (1) Serum (3) Serum do włosów (24) Sesa (2) Smooth (1) Solfine (1) strzyżenie (14) Suchy szampon (6) Suplement diety (25) Sylveco (10) Szampon delikatny (47) Szampon oczyszczający (21) szczotka (6) Telewizja (2) TianDe (5) Tresemme (1) Trądzik (18) Twój Cel To (3) Urodziny (3) Urtekram (1) Vianek (2) Vichy (1) Vis Plantis (2) Vitapil (1) wakacje (20) Wcierka (29) WS Academy (1) Włosy Plus Solution (1) Yves Rocher (2) Ziaja (6) Zioła (2)