Dzisiejszy wpis wyjątkowo nie o moich włosach, lecz mojej koleżanki. Paulina, skuszona moim farbowaniem henną, postanowiła zrobić wiosenną metamorfozę włosową :) Mam nadzieje, że nie będzie na mnie zła, jeżeli o tym napiszę, ale wiem, że Merida Waleczna (postać z bajki) urzekła ją kolorem włosów i stała się małą inspiracją do zmian. Sama bym wiele dała, żeby mieć taką bujną fryzurę i naturalnie ognisty kolor :) Myślę, że Walt Disney zrobił tą bajką gula niejednej włosomaniaczce ;)
Przejdźmy jednak do rzeczy :)
Naturalne włosy Pauliny to hmm...coś pomiędzy bardzo jasnym brązem, a ciemnym blondem. Ciężko określić mi ten kolor. Uważam, że jest ładny i stanowi doskonałą bazę wyjściową pod farbowanie na czerwienie i rudości.
Włosy Pauliny przed farbowaniem
Paulina zdecydowała się na hennę z Amlą i Jatroplą i myślę, że bardzo dobrze, ponieważ z założenia ten kolor ma wyjść intensywny. Gdybym była na jej miejscu, wykonałabym to farbowanie trochę inaczej, ale rozumiem, że nie każdy musi mieć tyle cierpliwości do włosów co ja. Jednak farbowanie henną jest pracochłonne i czasochłonne.
Paulina rozrobiła połowę porcji henny, czyli około 50 gramów i bardzo dobrze. Na jej długość nie ma potrzeby marnować całego opakowania, które można spokojnie użyć na dwa razy. Mam włosy do pasa i 100 gramów henny to dla mnie wystarczająco ma jedno farbowanie.
Paulina umyła włosy prostym, oczyszczającym szamponem z SLS, bez silikonów - Polenna Eva. Wymieszała hennę z ciepłą wodą, bez cytryny i żadnych innych dodatków, po piętnastu minutach nałożyła mieszaninę na wilgotne włosy, odsączone z nadmiaru wody. Gdybym ja farbowała włosy dodałabym sok z całej cytryny i odstawiła hennę na noc, żeby się utleniła. Myślę, że wtedy kolor wyszedłby bardziej intensywny. W opisie producenta, który zamieściłam poniżej są podane obie metody. Ta prostsza, która wykonała Paulina i ta jaką ja bym zrobiła farbując się tym kolorkiem. Paulina powiedziała, że następnym razem wysuszy włosy po myciu i dopiero nałoży hennę. Jednak na wilgotne włosy ciężko samemu sobie zaaplikować hennową papkę na głowę. Ja sama miałam z tym problem przy ostatnim farbowaniu indygo. Dlatego, gdy będę następnym razem farbować włosy, to z pewnością najpierw je podsuszę, bo ułatwi mi to życie :) Paulina trzymała hennę około trzech godzin, ja bym wydłużyła ten czas do czterech. Należy pamiętać, żeby do przygotowania henny nie używać metalowych przedmiotów (łyżek/miseczek). Ponieważ henna traci swoje właściwości.
Przygotowana henna Red z Amlą i Jatrophą
Przygotowana henna Red z Amlą i Jatrophą
Paulina umyła ponownie włosy po 48 godzinach, tak więc fajnie, że dała się tej hennie zaprzyjaźnić z włosami :) Nie olejowała włosów, ani nie nawilżała ich szczególnie, tylko popsikała odżywką w sprayu Moisture Kick Schwarzkopf Professional. Paulina ma zdrowe, niezniszczone i dosyć grube włosy. Henna nie spowodowała u niej zbyt dużego przesuszu tak jak było to u mnie czy u wielu innych dziewczyn.
Uważam, że kolor wyszedł ciekawy, ale gdyby Paulina zastosowała się do tej pracochłonnej metody farbowania to włosy miałby bardziej ognisty i intensywniejszy odcień. Włosy nabrały objętości. Sama chciałam kiedyś pofarbować się na rudo, myślę, że byłoby mi dobrze w takim kolorze. Jednak ciężko by mi było zejść z czerni... Jest to raczej nie możliwe, a dekoloryzacja nie wchodzi w grę, pod żadnym pozorem :) Czytałam opinie innych dziewczyn, które wypowiadały się, że rude/czerwone henny trzymają się o wiele lepiej niż chemiczne farby w tych kolorach. Osobiście, gdybym miała farbować się na rudo to także sięgnęłabym po hennę Red z Amlą i Jatrophą.
Włosy przed farbowaniem |
Włosy zaraz po farbowaniu |
Włosy dzień po farbowaniu
Włosy dzień po farbowaniu
Zwróćmy też uwagę na to, że mieszanka Khadi Red to połączenie, aż dziewięciu ziół, które mają świetne działanie pielęgnacyjne przede wszystkim na skórę głowy, ale także na włosy. Oprócz tytułowej amli i jatrophli, mamy samą hennę i inne zioła, które wzmacniają cebulki włosowe i są stosowane przez hindusów przy wypadaniu włosów i chorobach skóry. Szerszy opis tych ziół znajdziecie w analizie składu na końcu wpisu.
Tak więc Khadi Red można stosować jako kurację wspomagającą przy łupieżu, swędzącym skalpie, wypryskach na skórze głowy i innych tego typu problemach. Uważam, że zioła nie zaszkodzą, a mogą wiele pomóc. Bardzo wierzę w to, że właśnie w natrze znajdują się leki na wszelkie dolegliwości.
Opis producenta:
Henna z Amlą i Jatrophą. Ziołowa farba do koloryzacji włosów nadająca jasnym włosom kolor intensywnej czerwieni, a ciemnym włosom ciemnego mahoniu. Henna z dodatkiem amli i jathropy, które pomagają uzyskać niezwykle intensywny i trwały kolor. Włosom jasnym nadaje jasno czerwonawy kolor z odcieniem pomarańczowym, natomiast ciemnym nadaje kolor mahoniu. Może być mieszana z innymi ziołami do stworzenia innych kolorów. Nadaje włosom piękny rudy kolor i ekstremalnie odżywia. Można stosować na siwe włosy. Ziołowe farby Khadi nie zawierają konserwantów, wzmacniaczy koloru, utleniaczy ani chemikaliów. Naszym priorytetem jest twoje zdrowie i bezpieczeństwo. Wszystkie ziołowe farby Khadi posiadają Certyfikat BDIH, dzięki któremu możesz mieć pewność, że produkty są najwyższej jakości i spełniają surowe wymogi stawiane kosmetykom naturalnym. Farby ziołowe Khadi nadają włosom piękny, intensywny kolor. W związku ze specjalistycznym procesem produkcji farby Khadi działają bardziej intensywnie niż inne farby do włosów - pamiętaj o tym podczas ich stosowania. Dodatkowo zawierają również zioła ajurwedyjskie, które wzmacniają włosy oraz nadają im intensywny blask. Jako, że nasze produkty są naturalne i nie zawierają chemikaliów, nie da się za ich pomocą rozjaśnić włosów. Farby Khadi można mieszać bez ograniczeń. Proporcje zależą od pożądanego odcienia, struktury oraz koloru włosów.
SPOSÓB UŻYCIA: I. Metoda farbowania mniej czasochłonna: 1. Umyj włosy szamponem bez silikonów.2. Odpowiednią ilość proszku zalej ciepłą wodą o temp. ok 80°C, wymieszaj do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Ta farba wymaga gorącej wody, ponieważ kolor jest wtedy bardziej intensywny. Mieszanka jest gotowa do użycia w momencie, gdy osiągnie temperaturę komfortową dla skóry. 3. Kiedy mikstura ostygnie, wciąż jeszcze ciepłą nałóż na umyte suche włosy. Nigdy nie nakładaj gorącej mieszanki – możesz uszkodzić skórę głowy.4. Włosy owiń folią i ciepłym ręcznikiem. 5. Pozostaw na głowie od 30 minut do 2 godzin 6. Spłucz włosy ciepłą wodą. 7. Bądź cierpliwa - kolor, w wyniku procesu utleniania, ściemnieje i uzyska intensywniejszy odcień w ciągu kilku dni od farbowania.
II. Metoda wymagająca specjalnego przygotowania henny: SPOSÓB UŻYCIA: 1. Hennę wymieszaj w szklanej lub porcelanowej miseczce z sokiem z cytryny do konsystencji gęstej pasty. 2. Miseczkę zakryj folią, owiń ścierką i odstaw w ciepłe miejsce na 12 godzin. Jeśli się spieszysz odstaw hennę w bardzo ciepłe miejsce o temperaturze ok. 35 st. C, np. na kaloryfer, na dwie godziny. Uważaj aby henny nie ugotować! 3. Gdy henna będzie już gotowa, tuż przed użyciem, dodaj jeszcze trochę soku i rozrób pastę do konsystencji bardzo gęstego jogurtu.4. Umyj włosy szamponem bez silikonów. 5. Załóż rękawiczki i nałóż hennę na świeżo umyte i suche włosy. 6. Nałóż foliowy czepek i zawiń głowę ręcznikiem. Zmyj hennę z czoła, karku i uszu. 7. Pozostaw hennę na włosach przez kilka godzin - max 6. Im dłużej henna pozostanie na włosach, tym intensywniejszy i trwalszy będzie kolor. 8. Spłucz włosy dokładnie ciepłą wodą. 9. Bądź cierpliwa - kolor, w wyniku procesu utleniania, ściemnieje i uzyska intensywniejszy odcień w ciągu kilku dni od farbowania.
http://www.khadi.pl/
Lawsonia Inermis (Henna)
Lawsonia Inermis (Henna) - liście Lawsonii bezbronnej. Uzyskuje się z niej czerwonawo - pomarańczową substancję barwiącą (lawson). Ma działanie wygładzające, nabłyszczające i pogrubiające włosy. Kondycjonuje skalp, wzmacnia cebulki włosowe.
Emblica Officinalis (Amla)
Emblica Officinalis (Amla) - ekstrakt z indyjskiego agrestu, dodany do mieszanki hennowej ochładza odcień brązu spowodowany przez np. Lawsonia Inermis (Henna). Dodatkowo odżywia włosy i skórę głowy oraz zapobiega przedwczesnemu siwieniu. Nadaje włosom blask, wzmacnia, ochrania przed infekcjami skóry, usuwa łupież, przyśpiesza wzrost, zapobiega wypadaniu.
Eclipta Alba (Bhringaraj)
Eclipta Alba (Bhringaraj) - z rośliny tej pozyskuje się ciemny, czarny barwnik. Przyśpiesza przyrost włosów, odżywia je i hamuje wypadanie.
Bacopa Monniera (Brahmi)
Bacopa Monniera (Brahmi) - to zioło stosowane na wypadanie włosów i wszelkie problemy skórne. Ma dobry wpływ na układ nerwowy.
Acacia Concinna (Shikakai)
Acacia Concinna (Shikakai) - ekstrakt z orzechów Shikaki. Ma działanie przeciwłupieżowe, wzmacnia cebulki włosowe i włosy, nadając im połysku, pobudza do wzrostu. Oczyszcza włosy, nie naruszając warstwy lipidowej włosów. Jest stosowany jako środek myjący przez indyjskie kobiety.
Terminalia Chebula (Harad)
Terminalia Chebula (Harad) - Migdałecznik chebułowiec, znany również jako harde (hindi), haritaki lub abhaya. Łagodzi stany zapalne skóry, odżywia.
Jatpropha Glandulifera (Jatropha)
Jatpropha Glandulifera (Jatropha) - wzmacnia efekt farbowania innych barwników, zwłaszcza tych czerwonych, rudych, miedzianych.
Azadirachta Indica (Neem)
Azadirachta Indica (Neem) - ekstrakt z owoców miodli indyjskiej, działa przeciwłupieżowo, zapobiega wypadaniu włosów oraz przedwczesnemu siwieniu. Ponadto ma działanie antysceptyczne, tonizujące i przeciwgrzybicze. Stosowana przy leczeniu wyprysków i chorób skórnych.
Terminalia Bellirica Roxb (Vibhitaki)
Terminalia Bellirica Roxb (Vibhitaki) - zioło stosowane w walce z przedwczesnym siwieniem włosów.
Komentarze
Wysłane przez Ważqua w 07.09.2016 Adres
Cześć Kokoszko!
Cześć Kokoszko!
Planuję właśnie farbowanie włosów tą czerwoną henną Khadi (dłuższą metodą), mam włosy ciemny blond/jasny brąz i zastanawiam się co być poleciła zrobić, żeby kolor docelowy wyszedł jak Twojej koleżance zaraz po farbowaniu,a nie taki jak po "ułożeniu się" barwników we włosach?
Myślisz, że sam dłuższy czas utleniania się papki wystarczy? Słyszałam o przedłużaniu czasu stania oraz o dosypywaniu różnych przypraw jak cynamon i papryka zmieniających kolor, ale z henny robiłam póki co tylko bezbarwną Cassię.
Będę wdzięczna za radę!
Nie mam żadnych doświaczeń w
Nie mam żadnych doświaczeń w kwestii farbowania rudą henną, więc nie jestem w stanie Ci doradzić czegoś mądrego. :)
Wysłane przez Gosia w 01.12.2017 Adres
Witajcie.
Witajcie.
Ja od 3lat farbuję tą farbą i co mogę wam doradzić to nie należy dodawać cytryny bo wtedy włosy są sianowate.Nie można na tak długo 1-3godz zostawiać na włosach cytryny. Nie zauważyłam różnicy koloru z cytryną i bez cytryny. Dla wzmocnienia intensywności koloru czerwonego (miedzianego) stosuję zawsze na pół paczki farby jedną paczkę papryki słodkiej mielonej Kamis lub innej firmy. włosy wychodzą świetne ,błyszczące, nie wypadją. po 3 latach mam o połowę włosów więcej.
Dzięki za podzielenie się
Dzięki za podzielenie się doświadczeniami w farbowaniu henną!
Wysłane przez Nati w 18.06.2018 Adres
Hej :)Ja hennę stosowałam
Hej :)Ja hennę stosowałam kilka lat temu i zawsze byłam zadowolona. Jednak na blond włosach mojej siostry kolor "henna naturalna bezbarwna" wyszedł pomarańczowy ! Także, tak jak piszesz, wszystko zależy od koloru i typu włosów plus oczywiście tego, jaką hennę nałożymy. Ja osobiście zawsze byłam zadowolona z efektów. Teraz, po ponad 4 latach, mam zamiar znów pofarbować włosy z wykorzystaniem henny i mam nadzieję, że efekty mnie nie dobiją ;)
Pozdrawiam
Nati
Wysłane przez Kasia w 23.01.2019 Adres
Kupiłam tą samą hennę, jednak
Kupiłam tą samą hennę, jednak mi zależy na ciemnym bordo, co dodac żeby otrzymać taki właśnie kolor ciemnej wiśni?? Wlosy farbowalam dotad chemicznie na ciemny czerwony szatyn.
Może zamiast wody wodę z
Może zamiast wody wodę z zaparzonego hibiskusa?
Wysłane przez Justyna w 13.07.2019 Adres
Bardzo fajny artykuł. Mnie
Bardzo fajny artykuł. Mnie zastanawia jednak czy przez ten składnik dający czarny barwnik "eclipta alba" w razie gdyby później rozjaśniać włosy czy nie wyjdzie glon na włosach jak w przypadku gdy w mieszance jest indygo? Czy tylko przy indygo jest ryzyko zielonych włosów przy rozjaśnianiu?
Myślę, że Twoje obawy są
Myślę, że Twoje obawy są niestety sluszne... Wyobraź sobie, że już ponad trzy lata nie farbuje włosów henną, a ostatnio rozjaśniałam lekko końce i wyszły zielone końcówki.... Te ziołowe składniki przenikają włosa na wskroś i jeżeli ktoś planuje potem rozjaśnianie lub dekoloryzacje włosów to powinien kilka razy zastanowić się nad nałożeniem mieszanek hennowych.
Dodaj komentarz