Kosmetyki Jantar firmy Farmona dobrze mi się kojarzą ze względu na legendarną wcierkę Jantar, która dawała u mnie fajne efekty w przyroście włosów. :) Dlatego, gdy zobaczyłam, że istnieją maski Jantar to od razu kupiłam dwa rodzaje, które istnieją; zakwaszającą o której napiszę dziś kilka słów oraz duo-maskę do stosowania metodą OMO.
Zobacz też: Metody mycia włosów; OMO, WCC, tradycyjna, kubeczkowa i sposób na odżywkę
Opinia Kokoszki:
Już pierwsze użycie mnie zachwyciło! Łuska mega domknięta, włos mega gładki, śliski, błyszczący, prosty jak po przejechaniu prostownicą! Bez obciążenia włosów, strączkowania pasm i innych tego typu przykrych historii. Efekt WOW! Krio-maskę zakwaszającą stosowałam zawsze, gdy wiedziałam, że będę chodzić w rozpuszczonych włosach, ponieważ wiedziałam, że po wysuszeniu będą wyglądały perfekcyjnie. Każdy wtedy pytał czy mam wyprostowane włosy, czy prostuje, jakie gładkie, fajne itd. Tak więc świadczy to o tym, że efekt był zauważalny nie tylko dla mnie, ale też dla osób, którego takiego fioła na punkcie włosów jak ja nie mają. ;)
Raz zastosowałam również tę maskę po samodzielnej koloryzacji włosów w domu w celu zwyczajnego zakwaszenia włosów po farbowaniu. W tej roli kosmetyk również super się sprawdził!
Przyjrzyjmy się nieco składowi krio-maski Jantar. :) Na początku emolient, trzy lżejsze silikony, gliceryna, konserwant, silikon, no i to co ważne kwasy! Kwas mlekowy, który między innymi uelastycznia i zatrzymuje poziom nawilżenia we włosach. Kwas glikolowy, jeden z bardziej znanych i często stosowanych w kosmetyce kwasów z grupy AHA. Oraz kwasy; cytrynowy, jabłkowy, salicylowy i ekstrakt z cytryny, który zawiera kwasy AHA. :)
Z ciekawszych składników znajdziemy także tytułowy „jantar”, czyli ekstrakt z bursztynu, który wzmacnia cebulki włosów, zapobiega wypadaniu oraz przetłuszczaniu się włosów. Bursztyn jako naturalny filtr UV, chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.
Plusem jest również cena około 12-14 zł za 200 ml opakowanie. Maski widziałam między innymi w drogeriach Uroda i Rossmann. Konsystencja jest gęsta, kremowa, produkt fajnie nakłada się na włosy, jest dosyć wydajny.
Przy nałożeniu bliżej skóry głowy lub po prostu ze zetknięciem kosmetyku ze skórą czuć delikatnie pieczenie, rozgrzanie, które przypuszczam jest wynikiem sporej zawartości kwasów. Jednym minusem jest dla mnie cytrusowa woń, ponieważ nie przepadam za tego typu nutą zapachową.
Opis producenta:
Krio-maska zakwaszająca Jantar oparta jest na skutecznej recepturze i unikalnym podejściu do pielęgnacji włosów. To owoc długich tradycji wykorzystywania niezwykłych właściwości bursztynu. Innowacyjna formuła o kwaśnym pH, działa na włosy niczym chłodny kompres: domyka łuski, ujednolica strukturę i wydobywa ich blask. Maska jest szczególnie polecana włosom poddawanym zabiegom fryzjerskim.
Aqua (Water)
- woda.
Cetearyl Alkohol
Cetearyl Alkohol - emolient, wygładzacz i zmiękczacz.
cyclohexasiloxane
cyclohexasiloxane - silikon lotny.
dimethiconol
dimethiconol - silikon rozpuszczalny w wodzie. Polimer, chroni przed czynnikami zewnętrznymi jak wiatr, mróz, słońce. Wygładza, nadaje połysk.
phenyl trimethicone
phenyl trimethicone - dość lekki silikon, zmywalny delikatnym szamponem.
glycerin
glycerin - gliceryna, humektant, utrzymuje wilgoć, nawilża, zapobiega utracie wody w naskórku, ułatwia przenikanie innych substancji w głąb skóry.
Behentrimonium Chloride
Behentrimonium Chloride - konserwant, także substancja o działaniu antystatycznym.
Dimethicone
Dimethicone - silikon rozpuszczalny w wodzie. Tworzy na powierzchni skóry/włosa film, lecz nie powoduje zaskórników.
Lactic Acid
Lactic Acid - kwas mlekowy, aminokwas, nawilża i reguluje proces złuszczania się naskórka, uelastycznia skórę, zwęża pory. Przyśpiesza wzrost włosów. Stabilizuje pH kosmetyku i zapobiega wysychaniu go. Jeden z naturalnych składników skóry i włosów. Pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, pobudza skórę do regeneracji i wzmacnia jej barierę ochronną.
Glycolic Acid
Glycolic Acid - kwas glikolowy, kwas z grupy AHA. Jeden z najbardziej znanych i skutecznych alfa-hydroksykwasów. Poprawiają stan skóry, wpływając na skórę właściwą, zmniejszaja zmarszczki, zwiększa elastyczność skóry, wygładza naskórek, pomaga rozjaśnić przebarwienia i drobne blizny, poprawiają tym samym stan skóry z objawami "fotostarzenia". Można go stosować również w przypadku cer trądzikowych, gdyż eliminuje zaskórniki, penetrując w głąb mieszków włosowych, gdzie rozkłada międzykomórkowe substancje cementujące, usuwa i zapobiega powstawaniu mas rogowych, tworzących zaskórniki, hamując w ten sposób rozwój trądziku. Bardzo dobrze nadaje się również do niwelowania drobnych blizn. Podstawową zaletą kwasu glikolowego - w odniesieniu do innych kwasów owocowych - jest jego specyficzna struktura chemiczna (kwas ten ma najmniejsze molekuły i dlatego może najgłębiej przenikać w skórę). Średnie stężenia (20%-35%) ,poza działaniem nawilżającym i oczyszczającym skórę, dają efekt powierzchownego peelingu. Działanie kwasów AHA w tych stężeniach polega na regulacji procesu rogowacenia naskórka. Rozluźniają połączenia pomiędzy martwymi komórkami w warstwie rogowej naskórka, dzięki czemu powodują łatwiejsze i regularne złuszczanie się tych komórek, w efekcie czego odkrywają warstwy nowych, świeżych komórek, a to z kolei powoduje widoczną poprawę kondycji skóry. Średnie stężenia AHA nie tylko wpływają na proces złuszczania, ale także ułatwiają zatrzymywanie wody w zewnętrznej części naskórka. Zauważono również, że aplikacja kwasów AHA zmniejsza suchość skóry. Tłumaczy się to wzrostem poziomu ceramidów w naskórku na skutek stymulacji ich biosyntezy właśnie przez kwasy AHA. Tak więc kwasy te, nie tylko nie uszkadzają bariery ochronnej skóry, ale w sposób znaczący ją poprawiają. Wysokie stężenia (50%-70%) złuszczają naskórek i silnie pobudzają procesy regeneracyjne w skórze właściwej. Kwasy AHA w wyższych stężeniach mają wpływ nie tylko na naskórek, ale i na głębiej położoną warstwę skóry czyli skórę właściwą. Dzięki temu zwiększają produkcję glikozaminoglikanów, włókien kolagenu i elastyny.
Citric Acid
Citric Acid - kwas cytrynowy, naturalny konserwant, regulator pH.
Malic Acid
Kwas jabłkowy - kwas alfa-hydroksylowy (AHA), obecny w wielu niedojrzałych owocach (np. jabłkach, winogronach ). Hamuje procesy tworzenia się zaskórników, zmniejsza nadmierne rogowacenie naskórka, zapobiega rozwojowi patogennej mikroflory na skórze, łagodzi stany zapalne mieszków włosowych. Działa delikatnie rozjaśniająco i nawilżająco, zmiękcza i wygładza skórę. Stymuluje komórki do syntezy ważnych białek (kolagenu, elastyny), zapobiegając powstawaniu zmarszczek i pobudza skórę do naturalnej odnowy.
Salicylic acid
Salicylic acid - kwas salicylowy, właściwości bakteriostatyczne, grzybobójcze, antybakteryjne. W pielęgnacji włosów ma działanie osłaniające, zmiękczające, przeciwzapalne. Kwas salicylowy to kwas beta-hydroksylowy (BHA), posiada właściwości złuszczające, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i lekko ściągające. Dzięki zdolności wnikania w głąb mieszków włosowych pomaga likwidować zaskórniki, odblokowuje pory skóry, zmniejsza nadmierne wydzielanie sebum i jest pomocny w stanach zapalnych. Poprawia strukturę i koloryt skóry, rozjaśnia powierzchowne przebarwienia oraz zmniejsza płytkie blizny potrądzikowe. Kwas salicylowy działa łagodniej niż kwasy AHA, a jego działanie jest długotrwałe.
citrus limon fruit extract
- ekstrakt z cytryny. Bogaty we flawonoidy, wykorzystywany jest w produktach o działaniu przeciwstarzeniowym, ściągającym, antyseptycznym, odświeżającym, w kosmetykach dla tłustej, zanieczyszczonej, źle ukrwionej skóry, przy rozszerzonych porach, tłustych włosach, cellulicie i żylakach. Zawiera kwasy AHA, redukuje rogowacenie naskórka. Źródło witaminy C, rozjaśnia przebarwienia na skórze, działanie przeciwrodnikowe oraz zakwaszające, czyli domyka łuski włosa, zapobiega wypłukaniu koloru.
Propylene Glycol
Propylene Glycol - glikol propylenowy, rozpuszczalnik, glikol zalicza się też do nawilżaczy. Ułatwia transport innych substancji w głąb skóry. Może powodować podrażnienia, jeżeli nakładany jest na skórę zmienioną chorobowo.
Amber Extract
- ekstrakt z bursztynu. Bursztyn to naturalny antyoksydant, przyspiesza odnowę komórkową, regeneruje i rozświetla nawet bardzo zmęczoną skórę. Zawiera związki neutralizujące wolne rodniki, odpowiedzialne za starzenie się skóry. Bursztyn ma także doskonałe działanie poprawiające kondycję włosów. Kosmetyki z jego dodatkiem wzmacniają cebulki włosów, zapobiegają wypadaniu oraz przetłuszczaniu się włosów. Bursztyn jako naturalny filtr UV, chroni włosy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.
tocopheryl acetate
tocopheryl acetate - witamina E, przeciwutleniacz, nawilża, odbudowuje skórę, zapobiega utlenianiu się cennych olei w produkcie.
hydroxypropyl guar
- (hydroksypropylowana guma guar) - działanie antystatyczne.
hydroxypropyltrimonium chloride
hydroxypropyltrimonium chloride - antystatyk.
Hydroxyethylcellulose
Hydroxyethylcellulose - hydroceluloza, zagęstnik kosmetyku.
Phenoxyethanol
Phenoxyethanol - konserwant, uważany za delikanty.
Ethylhexylglycerin
Ethylhexylglycerin - konserwant pochodzenia naturalnego, humektant, działanie nawilżające.
menthol
menthol - mentol. Działanie chłodzące.
sodium hydroxide
sodium hydroxide - regulator pH.
2 bromo-2-nitropropane-1 3-diol
- konserwant, uniemożliwia rozwój mikroorganizmom w kosmetyku.
Dodaj komentarz